Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Apandisit vakaları azalmakta mıdır?
Evet. Açıklaması mümkün olmayan nedenlerden günümüzde, yirmi otuz yıl öncesine göre apandisit vakalarına çok daha az rastlanmaktadır.
Apandisit meyve çekirdekleri veya çiklet gibi cisimlerin yutulmasından ileri gelebilir mi?
Hayır.
Apandisit bir aile hastalığı olabilir mi veya kalıtımla geçebilir mi?
Hayır.
Hangi tür apandisitler vardır?
A. Had apandisit. Bu tür apandisit genellikle karın krampları, baş dönmesi veya kusma, karının sağ alt kısmında hissedilen bir sancı ile kendisini gösterir. Bu belirtiler aniden ortaya çıkabilir veya birkaç saat içerisinde yavaş yavaş oluşabilir.
b. Tekrarlanan apandisit. Bu hafif apandisit belirtileri ile kendisini gösterir, derhal ortadan kaybolur ve birkaç ay veya birkaç yıl sonra yeniden meydana gelebilir.
Bir insan kendisinde apandisit olabileceğini nasıl anlayabilir?
Karındaki kramplardan, baş dönmesi ve kusma hallerinden ve karnın sağ alt kısmında duyulan sancıdan bir kişi apandisitten şüphelenmelidir. Bu belirtiler birkaç defa devam edebilir ve gittikçe şiddetlenebilir. Nabız artışında artış ve hafif ateş de olabilir. İştahsızlık ve kabızlıkta çok kez apandisit belirtilerindendir.
Karın ağrıları için müshil ne zaman verilmeli?
Hiçbir zaman. Yapılabilecek en tehlikeli şey müshil vermektir. Bu, apandisitin patlamasına neden olabilir.
Karın ağrıları başlarsa lavman yapılmalı mıdır?
Hayır. Ancak doktor hastayı muayene ettikten sonra bunun yapıl­masının gerektiğini bildirdiği takdirde lavman yapılabilir.
Apandisit teşhisi yapıldıktan sonra ameliyat yapılması derhal gerekli midir?
Evet, had apandisit çok az vakada kendi kendiliğinden geçer ve çok kez iltihaplanma hali patlamaya veya «peritonit»e neden olabilir.
Apandisiti önlemek için bir çare var mıdır?
Hayır.
Apandisit fazla yemek yemekten ileri gelebilir mi?
Hayır.
Apandisit teşhisi için ne gibi laboratuvar testleri yapılır?
Kan tahlili yapılır. Had apandisit hallerinde beyaz han hücreleri (Lökositler) genellikle normalin üzerinde bulunur.
Apandisit hali görüldü mü ne kadar bir süre içerisinde hasta ameliyat edilmelidir?
Birkaç saat içerisinde.
Apandisit patladığı zaman ne meydana gelir?
Apandisitten fışkıran cerahat karın boşluğuna dolar ve peritonite sebep olur. Bu çok tehlikeli bir durumdur.
Bir had apandisit hali buz keseleri kullanılmasıyla tedavi edilebilir mi?
Hayır. Ancak bazı hafif vakalar hiçbir tedavi görmeden iyileşebilir.
Hafif bir vaka kendi kendine iyileştiği takdirde daha sonra yeni bir krizin gelmesi için, bir meyil var mıdır?
Evet. Sonradan gelecek olan halin ilkinden çok daha ciddî olması mümkündür.
Apandisit ameliyatsız tedavi usulüyle iyileşebilir mi?
Bazı nadir vakalarda apandisit büyük dozlarda antibiyotik ilâçların verilmesiyle tedavi edilebilir. Ancak bu iyi bir tedavi usulü olarak görülmeyip ameliyattan daha büyük tehlikeler taşır.
Apandisitin en iyi tedavi yolu nedir?
Apandisitin ameliyat yoluyla çıkarılması.
Apandisit ameliyatı ne derece ciddî bir ameliyattır?
Erken yapılan bir apandisit ameliyatı hiçbir ciddiyet taşımaz. Eğer ameliyat patlayan bir apandisitten peritonit olan bir hastaya yapıl­maktaysa o zaman bu, ciddî bir ameliyat sayılır.
Apandisit ameliyatı ne kadar sürer?
Komplikasyon olmayan bir hastaya yapılan ameliyat ancak beş-on dakika sürer. Komplikasyon göstermiş bir vakada, ameliyat bir iki saat kadar sürebilir.
Apandisit ameliyatından kurtuluş ihtimali nedir?
Günümüzün ileri operasyon ve antibiyotik çağında apandisit ameliyatından yaklaşık her ameliyat gören hastaneden sapasağlam çıkar.
Apandisitin ne gibi komplikasyonları olabilir?
En büyük komplikasyon peritoniti meydana getiren apandisitin patlamasıdır. Bazı tedavi olmayan hallerde apandisitten çıkan ce­rahat karaciğere karışarak karaciğer apseleri meydana getirebilirse de bu gibi olaylara çok az rastlanır.
Apandisite yapılan ameliyatta ne gibi anesteziler kullanılır?
Ya omurilik anestezisi, solunum yoluyla verilen siklopropan veya diazot monoksit gibi gazlar.
Apandisit ameliyatında hastanede kalma süresi ne kadardır?
Komplikasyon olmayan bir vakada yaklaşık bir hafta. Eğer apandisit patlamışsa hastanın hastanede birkaç hafta kalması gerekebilir.
Apandisit ameliyatında ensizyon nereden yapılır?
Karnın sağ alt kısmından. Ensizyonlar ya eğik ya da uzunluğuna yapılır. Bunların uzunluğu genellikle beş ile on santim arasında olur.
Ensizyonun uzunluğu önemli midir?
Kesinlikle hayır. Bazı operatörler daha uzun ensizyonlardan çalışmayı tercih etmektedirler. Şurası bilinmeli ki ensizyonlar yandan yana iyileştiklerinden dolayı bunlar uzun da olsalar, kısa da aynı zaman süresi içinde iyileşirler.
Operasyondan önce tedavilere ihtiyaç var mıdır?
Komplikasyon olmayan hallerde hayır. Komplike vakalarda ise ameliyat öncesi damardan solüsyonlar ve büyük dozlarda antibiyotik verilmesi gerekebilir. Ayrıca burundan, bağırsaklara ameliyata engel olabilecek sıvı ve gazları bertaraf edebilmek için bir tüp indirilmesi de gerekli olabilir.
Ameliyattan sonra özel hemşireler gerekli midir?
Genel apandisit vakaları için hayır.
Ameliyat sonrası dönemde aşırı sancı duyulur mu?
Hayır.
Ameliyat sonrası ne gibi tedaviler gereklidir?
Komplike olmayan vakalarda ameliyat sonrası herhangi bir tedavi usulü gerekli değildir. Ancak, patlamış bir apandisit ameliyatından sonra sıvıların ağızdan verilmesi doğru olmadığından bunlar enjeksiyon vasıtası ile damar yoluyla verilmelidir. Ayrıca, bağırsak bölgesini boş bırakmak ve yayılmaları önlemek için burun yoluyla mideye bir lâstik boru indirilmesi gerekli olabilir. Patlama olaylarında peritoniti önlemek için büyük dozlarda antibiyotik veril­mesi gerekebilir.
Apandisit ameliyatını müteakip hasta ne kadar zaman sonra yataktan kalkabilir?
Komplike olmayan ameliyatları müteakip hasta, ameliyattan bir gün sonra yataktan kalkabilir. Peritonit hallerinde hasta yataktan günlerce, bazen de haftalarca kalkamaz.
Ameliyat yarasının kapanması ne kadar sürer?
Komplikasyon olmayan hallerde yara birkaç gün, en geç bir hafta içerisinde kapanır. Patlayan bir apandisitte dren kullanıldığı vakalarda apandisit ameliyatı yarasının kapanması bazen haftalarca sürebilir.
Apandisit ameliyatı yarası sık sık enfeksiyona uğrar mı?
Uğrayabilir! Çünkü enfekte olan bir organ (Apandisit) bu yaradan çıkarılmış olduğundan karın duvarına çıkarıldığı sırada bulaşmış olabilmesi mümkündür.
Apandisit ameliyatından sonra yaralardan sızıntı olması tabii midir?
Evet. Ameliyattan birkaç gün sonra pembemsi bir sıvının yarada toplanmış olduğu çok kez görülür. Operatör bunu bir kıskaçla ber­taraf eder. Bu tedavi fazla sancıya yol açmaz.
Apandisit ameliyatından sonra özel bakıma ihtiyaç var mıdır?
Komplike olmayan vakalarda hayır.
Apandisit ameliyatından sonra sürekli yan tesirler kalır mı?
Hayır.
Apandisit çıkarıldıktan sonra bağırsak mekanizması eski fonksiyon­larını eksiksiz yapar mı?
Evet.
Apandisit çıkarıldıktan sonra bunun tekrarlanması mümkün müdür?
Apandisit çıkarıldığı takdirde hayır. Çok az vakalarda patlamış bir apandisite veya apandisit, operatörün erişemeyeceği bir yerdeyse ve operatör apandisiti temizlemekle yetinirse, o zaman apandisiti daha ileri bir tarihte çıkarma, lüzumu meydana gelebilir.
Apandisit ameliyatında neden bazen apandisit yerinde bırakılır?
Çünkü bazı apandisitlerin çıkarıldığı takdirde cerahatin karın boşluğuna yayılma tehlikesi artmaktadır. Özellikle lokal bir apse meydana gelen apandisit olaylarında, bu gibi durumlarda apandisit apsesi basit drenaj usulüyle temizlenir ve hastanın iyileşmesi temin edilir. Bu gibi hallerde hasta, sonradan kesinlikle ameliyat olmalıdır. Çünkü apandisit içeride bırakıldığı zaman yeni apandisit cera­hati hallerinin olması devamlı bir tehlike olarak kalmaktadır.
bu gibi hallerde apandisit yerinde bırakıldığı takdirde bu apandisitin sonradan çıkarılması gerekli midir?
Evet. Esas krizden hasta kendine geldikten sonra en az altı ile on hafta arası apandisin çıkarılması için operatöre başvurması gereklidir.
Bir kadın apandisit ameliyatı olduktan sonra gebe kalmasında bir mahzur var mıdır?
Hayır yoktur.
Apandisit ameliyatından sonra özel perhizler gerekli midir?
Hayır.
Apandisit ameliyatından sonra yaranın sızlaması normal midir? Evet. Bu yarada sancının haftalarca duyulması normaldir.
Son Güncelleme : 18.01.2024 22:20:03
Sıkça Sorulan Sorular ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Sıkça Sorulan Sorular Yorumları
şifre

10 Yorum Yapılmış "Sıkça Sorulan Sorular"
SALI GÜNÜ KASIKLARIMA AĞRI SAPLANDI VE BU AĞRI SAĞ TARIMA YAYILDI. ARA ARA SITMA ŞEKLİNDE TER ATTIM VE MİDEM BULANDI. AĞRI SAĞ TARAFIMI AYAK BİLEĞİME KADAR SARDI VE TOPALLAMAYA BAŞLADI. ADET SANCISI GİBİ AĞRI GELDİ AMA TEK TARAFTA TOPLANINCA ACİLE GİTTİM. TANSİYONUMA ATEŞİME BAKILDI. RÖTGEN FİLMİMDE BİRŞEY ÇIKMADI, BİRKAÇ SORU SORULDU. İŞTAHLA VE KUSMA İLE İLGİLİ. KUSMAM YOK AMA SÜREKLİ MİDEM BULANIYOR VE İŞTAHIMDA AZALMA YOK. ATEŞTE OLMADI. KASIĞIMDAKİ AĞRI GÜN BOYUNCA DEVAM ETTİ. İDRAR ENFEKSİYONU VAR MI DİYE TAHLİL ALDILAR. SONRA DAMAR YOLLARIMI AÇTILAR. KAN TAHLİLİNDE DE BİR ŞEY ÇIKMADI. MÜŞADE ALTINDA YAKLAIK 2 SAAT KALDIM. AĞRI KESİCİ İÇMEMEM GEREKTİĞİNİ VE AĞRININ TEK TARAFTA TOPLANMA YA DA MÜDE BULANTISI TEKRARLANIRSA HEMEN YAKIN HASTANEYE GİTMEM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER. TABİ MÜŞADE ALTINDA KALMADAN ÖNCE LAHMAN VERİLDİ. GAZ SANCISI, APANDİSİT, TAŞ, KUM GİBİ HASTALIKLARDAN ŞÜPELENDİLER. DÜN HİÇBİR ŞEYİM YOKTU. BUGÜN MİDE BULANTISI VE BÖLGE BÖLGE AĞRILARIM VAR. BU APANDİSİTE İŞARET Mİ? YOKSA DEDİKLERİ GİBİ GAZ YA DA KUM, TAŞ GİBİ HASTALIKLARA İŞARET Mİ? ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM GAZ SORUNU BENDE YILLARDIR VAR. AMA BU DERECE OLMADI.TEKRAR HASTANEYE GİTMEM GEREKİYOR MU?
Merve/1987 . 30.05.2013
CEVAP YAZ
Açık apandist ameliyatından sonra dikişkerim alındı. Bir kac gun sonra yaranin aldinda bir sertlik ve şişkinlik oluştu. Dr gittim ve ödem oldugunu iltahap gibi durmadığını söylediler ve yinede antibiyotik kullanmamı istedi.
Yagmur . 18.08.2013
CEVAP YAZ
Apandisit ameliyatı 3 hafta sonrası sancı karın agrısı karın guruldaması normal mi
Tayfun . 16.05.2021 02:53:25
CEVAP YAZ
apandisit ameliyatı olalı bir bucuk ay oldu hamama gitsem bir sorun olurmu
Ayşe . 03.09.2016
CEVAP YAZ
kapalı apandisit ameliyatı olduktan sonra dokuda iltahap ve şişlik olurmu
Seda . 28.11.2016
CEVAP YAZ
Apandis ameliyati sonrasi kusma ne gibi bi zarari var
Mehmet . 30.08.2018
CEVAP YAZ
apandıs agrısı mıde agrısınada yol acar mıı
Tanerr . 04.06.2013
CEVAP YAZ
apanditimi şişirmeni en kolay yöntemi ne
Volkan . 09.06.2013
CEVAP YAZ
Karnin sol tarafinda da gorulebilir mi ?
Muhammet . 28.02.2014
CEVAP YAZ
acaba gözde kanlanma var mı
Begüm Melis Başak . 10.06.2013
CEVAP YAZ
Apandisit Patlaması
Apandisit Patlaması
Apandisit patlaması, insanlarda sık karşılaşılan bir durum değildir. Sık sık ortaya çıkan apandisit şişmesi sorunlarında bu risk çokça ortaya çıksa bile apandisit sorunlarında problem daha patlama gerçekleşmeden çözülür. İnsan vücudunda tam olarak ya...
Apandisit Ameliyatı
Apandisit Ameliyatı
Apandisit ameliyatı, kör bağırsağın ucunda bulunan apandisitin iltihaplanması sonucunda, vücuttan çıkarılması için yapılan cerrahi işlemdir. Vücut açısından faydası tam olarak bilinemeyen apandisitin iltihaplandığında mutlaka tedavi edilip çıkarılmas...
Apandisit Ameliyatı Sonrası
Apandisit Ameliyatı Sonrası
Apandisit ameliyatı sonrası, hastanın 24 saat içerisinde kalkıp yürümesinde ve bir şeyler yiyip içmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Apandisitin alınması ile hastanın vücudunda herhangi bir işlev bozukluğu görülmez ve kişiler normal yaşantılarına b...
Apandisit Ne Tarafta
Apandisit Ne Tarafta
Apandisit Ne Tarafta, Apandisit, çoğu kişilerin sıkça yerini karıştırdığı önemli fakat insan ömründe ameliyatla alındığında yokluğu sorun olmayan bir organdır. Apandisit ne tarafta, bedenimizde, sağ kasığın biraz üstünde bulunur. Apandisit ağrısı gen...
Apandisit Belirtileri
Apandisit Belirtileri
Başlangıçta ağrı göbek etrafında, karnın üst tarafında veya bütün karında yaygın olabilir. Bu appendisin cidarlarının gerilmesinden doğan bir ağrıdır. Ağrı orta şiddette ve devamlıdır. Akut apandisit başladıktan 6-8 saat veya daha fazla bir zaman geç...
Kadınlarda Apandisit Belirtileri
Kadınlarda Apandisit Belirtileri
Kadınlarda Apandisit Belirtileri, Apandisitin belirtileri, karın ağrısı, kasıkların ve bacağın vücutla birleştiği noktalar da ve mide bulantısı belirtileri vardır. Apandisit, körbağırsak üzerinde apandisitin iltihaplanmasıdır. İltihaplı apandisit kes...
Apandisit Ne İşe Yarar
Apandisit Ne İşe Yarar
Apandisit Ne İşe Yarar, Apandisit bir hastalık adıdır. Vücut içerisinde görev yapabilecek herhangi bir işlevi yoktur. Apandisit, körbağırsağın üstünde yer alan apandisitin iltihaplanmış halidir. İltihap yapan apandisitin yerinden kesilip çıkarılması ...
Apandisit Ameliyatı Sonrası Karında Şişlik
Apandisit Ameliyatı Sonrası Karında Şişlik
Apandisit Ameliyatı Sonrasında Karında Şişlik, apandisit ameliyatı olduktan sonra hasta dikiş yerinde herhangi bir şişlik, iltihaplanma olmaması için mutlaka istirahat etmesi gerekmektedir. Apandisit ameliyatından sonra hastaların en sık olarak karşı...
Çocuklarda Apandisit
Çocuklarda Apandisit
Çocuklarda Apandisit, Yaygın bir hastalık olarak bilinen apandisit, karnın alt kısmında bulunan apandis de denilen kör bağırsağın iltihaplanmasıdır. Apandis 9 cm uzunluğunda uzun ince bir borudur. 2-25 cm arasında değişen uzunluğa sahiptir. Çocuklard...
Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer
Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer
Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer, Apandis karnımızın sağ alt bölgesinde yer alan organımızdır. Apandis iltihaplanmasına apandisit denilir. Apandisit ağrısı nasıl geçer, Nasıl olur? Apendiksin (Apandisin) genelde dışkı ya da daha az bir ihtimalle safra ta...
Apandisit Görevi
Apandisit Görevi
Apandisit Görevi, Apandisit kör bağırsak üzerinde apandisin iltihaplanmasına denmektedir. Çoğu zaman parmaksı şekilde olan bu organın kökünde meydana gelen tıkanmaya bağlı olarak iltihaplanma meydana gelir. Apandis hastalığında en doğru tedavi ameliy...
Apandisit Nasıl Patlatılır
Apandisit Nasıl Patlatılır
Apandisit Nasıl Patlatılır, Apandis (Appendix vermiformis) karnın sağ alt kısmında, kalın bağırsağın başlangıç bölümünde ve kör bağırsağın ucunda bulunan, parmağa benzer şekilde bir organdır. Uzunluğu genel olarak 6-9 santim arasında değişir. Vücut i...

 

Apandisit Patlaması
Apandisit Ameliyatı
Apandisit Ameliyatı Sonrası
Apandisit Ne Tarafta
Apandisit Belirtileri
Kadınlarda Apandisit Belirtileri
Apandisit Ne İşe Yarar
Apandisit Ameliyatı Sonrası Karında Şişlik
Çocuklarda Apandisit
Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer
Apandisit Görevi
Apandisit Nasıl Patlatılır
Apandisit Bacak Ağrısı
Apandisit İltihabı
Kapalı Apandisit Ameliyatı
Apandisit Şişmesi
Apandisit Ameliyatı Sonrası Kabızlık
Sıkça Sorulan Sorular
Apandisit Nedir
Apandisit Nerede
Apandisit Tedavisi
Apandisit İshal
Gizli Apandisit
Kronik Apandisit
Apandisit Kanseri
Apandisit Ölüme Neden Olabilir
Bebeklerde Apandisit Belirtileri
Perfore Apandisit
Akut Apandisit
Apandisit Tümörü
Popüler İçerik
Apandisit Bacak Ağrısı
Apandisit Bacak Ağrısı
Apandisit Bacak Ağrısı, ağrı çoğunlukla her insan için oldukça can sıkıcı olan durumlardan birisidir. Çünkü kişinin vücudunda ağrıyan bölge neresi ise...
Apandisit İltihabı
Apandisit İltihabı
Apandisit iltihabı, özellikle erkeklerde sık karşılaşılan bir durumdur. İnsan vücudunda bulunan ve görevi tam olarak bilinemeyen apandisit üzerinde çe...
Kapalı Apandisit Ameliyatı
Kapalı Apandisit Ameliyatı
Kapalı Apandisit Ameliyatı, hastalara uygulanan kapalı apandisit ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Kapalı apandisit ameliyatı çoğunluk...
Apandisit Şişmesi
Apandisit Şişmesi
Apandisit şişmesi, kör bağırsak üzerinde bulunan apadisitin her hangi bir sebepten dolayı iltihaplanması sonucu şişmesi olayına verilen addır. Lenf do...
Apandisit Ameliyatı Sonrası Kabızlık
Apandisit Ameliyatı Sonrası Kabızlık
Apandisit ameliyatı sonrası kabızlık, bu tür bir ameliyat sonrasında genellikle hastalarda yeyip içme konusunda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat apa...
Apandisit Nedir
Apandisit Nedir
Apandisit, karnın sağ alt bölgesinde, kalın bağırsağın başlangıcında ve kör bağırsağın uç kısmında parmağı andıran bir organdır. Bağırsak genellikle 6...
Apandisit Nerede
Apandisit Nerede
Apandisit Nerede, Apandisit körbağırsağın üzerinde bulunan iltihaplı türüdür. Karnın sağ alt kenarında, apandisitin kalın bağırsağın uzantısında bulun...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Apandisit Patlaması
Apandisit Ameliyatı
Apandisit Ameliyatı Sonrası
Apandisit Ne Tarafta
Apandisit Belirtileri
Apandisit Ameliyatından Sonra Lazer Epilasyon?
Apandisit Ameliyatından 2 Hafta Sonra
Apandist Agrısımı
Apandisit Ameliyatı Sonrasıı
Apandistim Patladı Ama Ameliyat Olmadım
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Apandisit Ameliyatından Sonra Lazer Epilasyon?
Apandisit Ameliyatından 2 Hafta Sonra
Apandist Agrısımı
Apandisit Ameliyatı Sonrasıı
Apandistim Patladı Ama Ameliyat Olmadım
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ocak - 2024