apandisit.gen.tr https://www.apandisit.gen.tr Apandisit, Apandisit Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, apandisit.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sat, 29 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Apandisit Ameliyatı Sonrası Kabızlık https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-ameliyati-sonrasi-kabizlik.html Thu, 23 Jan 2020 04:14:43 +0000 Apandisit ameliyatı sonrası kabızlık, bu tür bir ameliyat sonrasında genellikle hastalarda yeyip içme konusunda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat apandisitin patlaması sonucu gerçekleşen ameliyatlarda kabızlık riskine karşın h Apandisit ameliyatı sonrası kabızlık, bu tür bir ameliyat sonrasında genellikle hastalarda yeyip içme konusunda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat apandisitin patlaması sonucu gerçekleşen ameliyatlarda kabızlık riskine karşın hastalara özellikle sıvı gıda takviyeleri veya damar yoluyla beslenme seçenekleri kullanılabilmektedir. Apandistin ameliyatla alınması ile hastanın vücudunda herhangi bir şekilde işlev bozukluğu görülmez. Genellikle tüm ameliyat olan hastalarda günlük yaşantı ilk yirmi dört saatin ardından devam eder. Genellikle apandis ameliyatı sonrasında hastaları bekleyen zorlu bir süreç görülmemektedir. Nadiren de olsa hastada genel bir kabızlık sorunu olmadığı takdirde ameliyat sonrası kabızlık durumları da gözlemlenmez. O yüzdende bir çok hasta beslenme şeklini değiştirmeden normal beslenebilmektedir. Nadiren de olsa gelişen kabızlık vakıaları ameliyat yerini ıkınmalardan ötürü açabilme riski oluşturmaktadır. Her ne kadar kabızlık riski taşımayan bir ameliyat olsa da apandisit her zaman bu risk aktif halde olan bir durumdur. Özellikle taburcu edilen hastalara özel bir diyet listesi verilmez. Sebebi de kabızlık riskinin çok az olmasından ötürüdür. 

Apandisit ameliyatı sonrası kabızlık oluşumunun engellenmesi; 

Apandisit ameliyatlarında genellikle ağrı ile gelişen ve ameliyat ile sonlanan durumlarda neredeyse hiçbir kabızlık sorunu yaşanmamaktadır. Her ne kadar bu sorun gözlemlenmese de hastada zaten bir kabızlık sorunu olması durumunda ameliyat yerinin açılma riskini sıfıra inmesi için hasta sıvı ağırlıklı gıdalar tüketmelidir. Böylelikle olası durumların önüne geçilmiş olur. Bunun dışında patlayan veya patlamaya yakın apandisit ameliyatlarında hastada olası komplike durumlara karşın hasta daha uzun bir yatış süreci geçirebilmektedir. Damar yolu ile beslenme ile ilik iki gün takip edilen hasta oluşabilecek komplikeler ortadan kaldırılarak taburcu edilir. Böylelikle hasta dikişleri alınana kadar geçireceği sürede dışkılamayla ilgili sorunlar yaşamadan bu dönemi atlatabilmektedir. 

Akut apandisit ameliyatı sonrası en önemli sorunlardan biri büyük tuvalete çıkmaktır. Her insanda aynı sorun olmamakla birlikte, zorlu geçen apandisit ameliyatlarından sonra bağırsaklarda geçici hareket bozukluğu olup büyük tuvalete günlerce çıkılamayabilir. Kişi yaklaşık dört beş gün kadar büyük tuvalete çıkamayacağını bilmeli, ancak stres yapmadan bol su içerek ve beslenmesine dikkat ederek bu günleri atlatmalıdır. 

Apandisit ameliyatı sonrası kabızlık için beslenmede yapılacak önemli noktalar; 
 • Kişinin içebildiği kadar bol su içmesi ve tüketmesi,
 • Ev içerisinde mutlaka belirli aralıklar ile yürüyüş yapılması, 
 • Tarhana çorbası, yoğurt ve mercimek çorbası gibi gaz yapan yiyeceklerden uzak durulması, 
 • Tüketilecek diğer çorbaların hazır değil taze olarak yapılması, 
 • Yemeklerin hepsinin zeytin yağ ile yapılması, 
 • Büyük tuvalete çıkana kadar çiğ sebze yenmemesi, 
 • Meyve yenmemesi, kabızlık oluşmasını engellemenin başlıca beslenme yöntemlerindendir. 
Apandisit ameliyatı sonrası kabızlık; ile ilgili olarak bu prosedürlerin uygulanması ile büyük tuvalete çıkılması sağlandıktan sonra hasta bundan sonraki dönemlerde rahat rahat katı gıdalara geçiş yapabilir. Ancak ameliyat yerindeki dikişlerin alınmasına kadar yani tamamen iyileşene kadar çok ağır yağlı yiyeceklerden uzak durulmasında fayda vardır. Ayrıca hastanın bu süreci sıvı ve yarı katı gıdalarla geçiştirmesi her zaman daha faydalıdır. Sağlıkla kalın.
]]>
Apandisit Nasıl Patlatılır https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-nasil-patlatilir.html Sat, 17 Nov 2018 01:56:41 +0000 Apandisit Nasıl Patlatılır, Apandis (appendix vermiformis) karnın sağ alt kısmında, kalın bağırsağın başlangıç bölümünde ve kör bağırsağın ucunda bulunan, parmağa benzer şekilde bir organdır. Uzunluğu genel ol Apandisit Nasıl Patlatılır, Apandis (appendix vermiformis) karnın sağ alt kısmında, kalın bağırsağın başlangıç bölümünde ve kör bağırsağın ucunda bulunan, parmağa benzer şekilde bir organdır. Uzunluğu genel olarak 6-9 santim arasında değişir. Vücut içindeki görevi tam olarak anlaşılamamış olmakla beraber, bağışıklık sistemiyle ilgili bazı maddeler salgıladığı bilinmektedir. Apandis içerisinde birçok ufak mikroorganizma denilen canlılar yaşar. Bu canlıların büyük çoğunluğu bağırsakta olan ve vücudumuz için gerekli ve yararlı olan mikroplardır.

Apandisit, apandisin iltihabı demektir. Çoğu vakit bu parmaksı organın kökünde ortaya çıkar ve tıkanmaya bağlı olarak meydana gelmektedir. Apandisin içi dışkı veya safra taşı gibi bir takım çevresel nedenlerden dolayı tıkandığında, kalın bağırsakla olan bağı zayıflar. Bu nedenle apandis içinde bulunan mikroplar zamanla kişi sağlığını bozacak duruma gelir. Bunun sonucu olarak iltihaplanma meydana gelir. Zaman ilerledikçe gelişen iltihaplanma ve mikropların dışarı atılamaması sebebiyle apandisin kütlesi artar, içerisindeki basınç güçlenmeye başlar ve nihayetinde apandis basınç nedeniyle patlar.

Apandisin Patlamasına Sebep Olan Etkenler: Apandisin çevresel etkenler dışında tıkanma ve patlamasına sebep olan başka bir durum ise lenf dokusunda meydana gelen etkenlerdir. Ancak bu durumun oluşum ihtimali öbür nedenlere göre daha düşüktür. Apandisit tüm yaşlarda meydana gelmesine karşın en sık 10-30 yaşlar arasında görülür. Buradan anlaşılacağı üzere apandisit nasıl patlatılır sorusunun cevabı olarak, yukarıda yazılanlara bakıldığında Apandisitin içerisinde oluşan basınç sebebiyle patladığı anlaşılmaktadır. Apandisin alınması halinde herhangi bir fonksiyon kaybı görülmemektedir.


]]>
Apandisit İltihabı https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-iltihabi.html Sun, 18 Nov 2018 01:55:50 +0000 Apandisit iltihabı, özellikle erkeklerde sık karşılaşılan bir durumdur. İnsan vücudunda bulunan ve görevi tam olarak bilinemeyen apandisit üzerinde çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bu hastalıklar arasında özellikle Apandisit iltihabı, özellikle erkeklerde sık karşılaşılan bir durumdur. İnsan vücudunda bulunan ve görevi tam olarak bilinemeyen apandisit üzerinde çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bu hastalıklar arasında özellikle apandisit şişmesi, apandisit patlaması ve apandisit iltihabı bulunmaktadır. Bu hastalıkların geneli son derece tehlikeli olabileceği için kesinlikle müdahale edilmesi gerekmektedir. Apandisit iltihabında yapılacak olan tedaviler tamamen ilaçlarla yapılmaktadır. Apandisit iltihabı sorunlarında kesinlikle doktor müdahalesi gerekmektedir. Bunun için apandisite ilk önce doktor kontrolü yapılmalıdır. Apandisit iltihabı sorunlarında sorun erkenden çözülmezse birçok zaman problemler ameliyat yöntemleriyle çözülmektedir. Apandisit iltihabı, beraberinde birçok belirti meydana getirmektedir. Bu belirtilere bakarak aslında problemin apandisitte olduğu ortaya çıkarılabilmektedir. Fakat yine de gerekli olan testler ve tahliller yapılarak sorunun tam olarak nerede ve ne derecede olduğu belirlenmelidir. Aksi durumlarda apandisit iltihabı için herhangi bir tedavi yapılamamaktadır. Apandisit, bilindiği gibi her insanda bulunan kör bağırsaktır. Karnın sağ alt kısımlarında bulunan bu bağırsakta meydana gelen iltihaplanma, insanlarda ciddi derecelerde rahatsızlığa neden olur. Öyle ki kişide sonucunda hayati tehlikelere neden olabilecek bu durum kesinlik tedavi edilmelidir.

Apandisit iltihabı belirtileri:
 • İnsanlarda meydana gelen apandisit rahatsızlıklarında çok ciddi bir şekilde ağrılar meydana gelir. Meydana gelen apandisit ağrıları, direk olarak karnın sağ kısımlarında meydana gelerek bacaklara kadar ilerleyebilir. Böyle bir ağrı, vücudun farklı bölgelerinden de kaynaklanabileceği için gerekli testler yapılmadan apandisit iltihabı olduğu düşünülemez. 
 • Özellikle yaşı küçük olan insanlarda oluşan apandisit iltihabı, direk olarak yüksek ateş sorununa neden olacaktır. Yaklaşık olarak 39 derecelere ulaşabilen yüksek ateş, müdahale edilmediği sürece daha da artarak havale riskini ortaya çıkarabilir. 
 • İnsanlarda görülen bu belirtilerin yanı sıra aynı zamanda aşırı yorgunluk ve uykusuzluk sorunları ortaya çıkmaktadır. Öyle ki kişi sürekli uykulu hisseder ve iltihaptan dolayı oluşmuş olan diğer belirtiler nedeniyle uyumaz. 
 • Apandisit iltihabı durumunda insanlarda ciddi olarak kabızlık durumu meydana gelmektedir. Meydana gelen kabızlık durumlarında aynı zamanda sinir bozuklukları ve zayıflama durumları meydana gelmektedir. Bu nedenle kişide beslenme bozuklukları ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle yapılan tedavilerin yanı sıra kişide düzenli beslenme sağlanmalıdır. 
 • Son olarak meydana gelen önemli belirtilerden bir tanesi de mide bulantısı ve kusma sorunlarıdır. Bu durum gün içerisinde çeşitli vakitlerde meydana gelebilir. Bu nedenle kişide yine iştahsızlık sorunu meydana gelecektir .
Apandisit iltihabı tedavisi:

Bu rahatsızlığın tedavisi ilk olarak ilaçlarla yapılmaktadır. Belli bir süre antibiyotik ilaçlarla yapılan apandisit iltihabı sorunlarında bu sorunlar hızlı bir şekilde iyileşme göstermezse, direk olarak cerrahi yöntemlere geçilmektedir. Cerrahi olarak yapılan ameliyatlarda apandisit iltihabı rahatsızlığı ortadan kaldırılmaktadır. Fakat bazı insanlar ameliyat olmak istemedikleri için ilaç tedavilerini biraz daha uzatmaktadır. Bu şekilde de sorunlar ortadan kalkabilmektedir. Bu nedenle sizlerde ameliyat olmak yerine tıbbi tedavileri ve bitkisel tedavileri deneyebilirsiniz. Bu şekilde de sorunlar ortadan kalkabilir. 
]]>
Apandisit İshal https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-ishal.html Sun, 18 Nov 2018 04:29:01 +0000 Apandisit ishal, Apandisit belirtilerinden bir tanesi de ishaldir. Belirtileri arasında en yaygın olarak görülen ise karın bölgesinde oluşan ağrılardır. Bu ağrılar, göbek deliği çevresinden başlayarak, karnın sağ alt b Apandisit ishal, Apandisit belirtilerinden bir tanesi de ishaldir. Belirtileri arasında en yaygın olarak görülen ise karın bölgesinde oluşan ağrılardır. Bu ağrılar, göbek deliği çevresinden başlayarak, karnın sağ alt bölgesinde yoğunlaşarak devam eder. Karın kısmının genelinde donuk bir ağrı yaşanırken sağ alt kısmında, şiddetli ve keskin ağrılar meydana gelir. Bu ağrılara ek olarak oluşan belirtilerden ishal ise her hastada her zaman gözlemlenen bir belirti değildir. her ishal olan kişide apandisit sorunu yaşıyor demek değildir. O yüzdende belirtilerin iyice takip edilmesi ve apandisitin tüm belirtilerinin fark edilmesi durumunda müdahale yapılması gerekir. Bir çok belirtisi olan ama genellikle ishal ve kabızlıkla belirtileri yoğunlaşan apandisit hastalığı sırt ağrısı ve gaz sorunu gibi diğer belirtilerde beraberinde gerçekleştirir. Dediğimizde gibi, ağrı dışında hastada görülen bu belirtiler her zaman herkeste olmayabilir. Apandis organın rahatsızlanması ve bunun sonucunda patlaması kişinin hayatını tehdit eden, ciddi bir hastalıktır. Böyle ciddi bir sağlık sorunu olduğu içinde bu bölgede meydana gelen ağrılara dikkat edilmesi çok önemlidir. Hastalarda ağrıyı ve şiddeti arttıran, uzun süre devam eden vakıalara gözlemlendiğinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli muayenelerin yapılması gerekir. Aksi takdirde hastada ölümle sonuçlanabilen kötü durumlar meydana gelir. 

Apandisit neden ishale yol açar

Apandisit hastalığı, Apandisin iltihaplanmasından meydana gelen bir hastalıktır. O yüzdende özellikle sindirim sistemi üzerindeki organlar ile bağlantılı bir bölümde bulunmasından kaynaklı hastaların çoğunluğunda bu yönde olumsuz belirtiler meydana getirir. Bunlardan birisi kabızlık diğeri de ishaldir. Kalın bağırsak organına bağlı ve bir tüp şeklinde olan apandis organı yaklaşık on santimetre  uzunluğundadır. Apandisin rahatsızlanması bulunduğu bölgedeki dokuların iltihaplanmasından dolayı apandisit hastalığı meydana gelir. Bu tür iltihabik durumlar sindirim sistemi organı olan kalın  bağırsağın tıkanmasına veya işlevini yitirmesine neden olarak apandisit  ishal vakıalarını meydana getirebilir. Apandisit hastalığında ishal gibi belirtilerin mutlaka bu hastalık içinde değerlendirilmesi gerekir. Çünkü aslında ishal basit bir rahatsızlık gibi görünse de apandisit gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi de olabilir. Böyle bir durumda dikkat edilmeyen apandisit hastalığından kaynaklı bu doku patlayarak karın bölgesinin geneline yayılım göstererek daha ciddi iltihap enfeksiyonlarına neden olabilir. Böyle bir durumda hastanın yaşamı tehlikeye girebilir. O yüzden ishal deyip baştan savuşturulmaması gereken bir belirtidir.  Bu durum neticesinde gerekli önlemler alınmayan hastalarda karın zarı iltihaplanması meydana gelir. 

Henüz günümüz teknolojisi ile bile vücuttaki işlevi tam olarak bilinmemektedir. Sadece yapı olarak lenf dokusu bakımdan zengin bir yapıya sahip olduğu kesinleşmiştir. Bu belirtilerin yanında hastanın, ishal gibi şikayetleri de olabilir. Ancak, bu durum tanı değeri taşımaz. Hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonraki ilk sekiz saat içinde akut apandisit tanısı koymak çoğu zaman zordur. Bu nedenle gözetim altına alınan hastalara ağız yoluyla besin verilmemesi ve ishal yapıcı ilaçların kesinlikle verilmemesi çok önemlidir. Tanı kesinleştikten hemen sonra cerrahi girişim yapılır. 
]]>
Akut Apandisit https://www.apandisit.gen.tr/akut-apandisit.html Sun, 18 Nov 2018 17:17:47 +0000 Akut Apandisit, sık rastlanan acil bir hastalıklardır ve diğer klinik sendromlarla karışabilir, tanıdaki gecikme belirgin morbidite artışına sebep olur. Çoğu vakada tanıyı koyduracak tek bir bulgu yoktur.  Akut Apandisit, sık rastlanan acil bir hastalıklardır ve diğer klinik sendromlarla karışabilir, tanıdaki gecikme belirgin morbidite artışına sebep olur. Çoğu vakada tanıyı koyduracak tek bir bulgu yoktur. 

Akut apandisit nedenleri

Apendiks lümeninin obstrüksiyonu apandisitin ana sebebidir. En sık görülen neden ise fekalitlerdir. Daha az sıklıkla; lenfoid doku hiperplazisi, intestinal parazitler, baryumlu kolon grafisi ardından katılaşmış baryumun oluşturduğu lümen tıkanıklığı, sebze ve meyve çekirdekleri, tümörlerdir. 

Tüm insanların %7'si akut apandisit nedeni ile apendektomi geçirmektedir. 20-40 yaş aralığında en sık rastlanır. Erkeklerde çok az oranda daha sık görülür. Kadınlarda yanlış negatif tanı oranı daha yüksektir.

Apandisit etkeni

Akut apandisite en sık neden olan mikroorganizma E. Coli daha sonra Bacterioides fragilis'dir. Apandisite en sık neden olan parazit Ascaris ve Enterobius vermicularis'dir. Yenidoğanlarda en sık rastlanan apandisit nedenleri  aganglionik megakolon, nekrotizan enterokolit ve kistik fibrosis’tir.

Akut apandisit belirtileri

İlk 6-8 saatte; Ağrı; (%100). İştahsızlık (%95-100), bulantı (%90), kusma (%75), gaz tutukluğu belirtisi. Ağrı genellikle 6-8 saat sonra sağ alt kadrana doğru yayılır. Bu ağrı 6-8 saat sonra sağ alt kadranda lokalize olur. %30-40 hastada klasik ağrı periyodunu takip etmeyen atipik bir ağrı olur. Subfebril ateş ve sonra kusma ağrıdan sonra ortaya çıkan bir semptomdur. Hastalar sağ uyluklarını karınlarına çekerek ağrıyı azaltmaya çalışırlar.

Akut apandisit fizik muayene bulguları

Vital bulgular komplike olmayan apandisitte minimal değişiklikler gösterir. Vücut ısısının artışı genellikle 1 dereceyi geçmez. Nabız normal veya hafif yüksektir. Apandisitli hasta sağ uyluğunu karnına çekmiş, süpin pozisyonunda yatmayı tercih eder. Eğer hareket etmesi söylenirse bunu yavaş ve dikkatli yapar.

 • Muskuler defans, palpasyonda sağ alt kadranda kas direnci vardır. 
 • Lokalize hassasiyet, genelde Mc-Burney noktasında görülür.
 • Rovsing’s bulgusu, sol alt kadrana palpasyon basınç uygulandığında sağ alt kadranda ağrı hissedilmesidir. 
 • Rebaund tenderness (blumberg belirtisi), karna basınç uygulandığında ya da uygulanan basınç aniden ortadan kaldırıldığında şiddetli ağrı olur. 
 • Psoas bulgusu, kalça eklemini ekstansiyona getirilerek psuas adalesi gerilir ve ağrı duyar. 
 • Kutanöz hiperestezi, (sharon’s sign: sharon üçgeninde hiperestezi); T10, T11 ve T12. spinal sinirlerin innerve ettiği sağ bölümde görülür. 
 • Öksürük testi (Dunphy’s sign), öksürmekle sağ alt kadranda ağrı artışı.
 • Obturator bulgusu, sağ uyluk fleksiyonda iken bacağa iç ve dış ratasyon yaptırılır ve ağrı duyar.
 • Shaking sign, İliak kemiklere bası yaparak sarsılma ile oluşan ağrı. 
 • Topuk testi, topuklarının üzerine ani düşmekle ağrı hisseder.
Ateş genellikle normal, komplike olgularda 38'in üzerindedir.

Akut apandisit tedavisi

Apandisitte cerrahi tedavi açık (apendektomi) ya da laparoskopik olarak yapılır. Komplikasyonsuz apandisitlerde ve perfore apandisitlerde apendektomi yeterlidir. Gebelerde ve çocuklarda da apendektomi uygulanmalıdır.


]]>
Perfore Apandisit https://www.apandisit.gen.tr/perfore-apandisit.html Sun, 18 Nov 2018 23:09:03 +0000 Perfore Apandisit, İyi günler arkadaşlar bu makalemizde sizlere perfore apandisit yani apandisitin delinmesi ya da patlaması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Apandisit karının sağ alt kısmında bulunan kalın b Perfore Apandisit, İyi günler arkadaşlar bu makalemizde sizlere perfore apandisit yani apandisitin delinmesi ya da patlaması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Apandisit karının sağ alt kısmında bulunan kalın bağırsağa yapışık olan boyu ise 7-12 cm arasında değişen bir organdır. Bu organ çok nadir olsa da bazen karın bölgesinin sol altında da olabilir.

Ne İşe Yarar

Perfore apandisit durumunda genellikle hastanın apandisiti ameliyat ile alınır. Bu da insanın aklına apandisiitin bir işe yaramadığı düşüncesini getirir. Aslında apandisit vücut için çok gerekli bir organdir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda apandisit daha bebek anne karnında iken faal bir şekildeçalıştığı saptanmıştır. Apandisit vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olan bir organdır. Özellikle kalın bağırsakta oluşan bazı virüs ya da bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Fakat insanın yaşı ilerledikçe hem bağışıklık sisteminin geliştiğinden hem de bu organın yavaş yavaş işlevini kaybetmesi yüzünden vücut için artık gerekli bir organ olmaktan çıkmaktadır. Yani apandisit kişinin rahat bir bebeklik ve çocukluk geçirmesi için oldukça gerekli bir organdır. Fakat insan büyüyüp geliştikçe önemini yitirir.  

Perfore Apandisit Ne Sıklıkta Olur

Perfore apandisit(apandisit patlaması) bebeklikte ve çocukluk döneminde neredeyse hiç görülmez. Perfore apandisite geçirme yaşı ortalama olarak 22 yaşıdır. İnsanların yaklaşık olarak yüzde yedisinde görülür. Yaşam boyu perfore apandisite yakalanma olasılığı %7- %10 arası değişir. Erkeklerde bu durum biraz daha sık görülebilir.

Perfore Apandisit Belirtileri

Perfore apandisit yaşayan kişilerde iştah kaybı, bulantı, kusma, ateş, idrar yapma güçlüğü ya da idrardan kan gelme gibi belirtiler görülür. En önemli belirtisi ise karın sağ alt tarafında görülen şiddetli ağrıdır. Perfore apandisit tanılarının yüzde sekseni bu belirti sayesinde konulur.

Perfore Apandisit Tedavi Yöntemleri

Perfore Apandisit sonucu apandisitteki sıvı diğer organlara yayılabilir. Apandisitte oluşan delik sonucu diğer iç organlara yayılan bu iltihap müdahale edilmezse iç organların görevini düzgün yapamamasına, organ kaybına hatta ve hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Bu yüzden perfore apandisit durumunda erken müdahale hayati öneme sahiptir.

Perfore Apandisitte genellikle ameliyat ile tedavi yöntemi uygulanır. Yine de bazı nadir durumlarda ameliyata gerek duymadan sadece ilaç ile tedavi yöntemi de uygulanabilir. Fakat bu apandisitin yeniden delinmesi organlara iltihap yayması ihtimali yüzünden pek tercih edilen bir tedavi yöntemi değildir.

Perfore apandisit ameliyatına başlamadan önce hastanın yiyecek ya da içecek tüketmesi kesinlikle yasaklanır. Hastaya içinde antibiyotiklerin olduğu bir serum verilir. Bu ameliyatta genel anestezi uygulanır. Ameliyatın süresi genellikle 20 dakikadır. Vücuttan apandisitin alınması işlemi uygulanır. Hasta aynı gün taburcu edilir. Bu hastalıkta dinlenme süresi yaklaşık 4-7 gün arası değişir. Ameliyattan yaklaşık iki hafta sonrada hastanın dikişler alınır. Böylelikle hasta bu rahatsızlıktan ömür boyu kurtulmuş olur.

Bu makalemizde sizlere perfore apandisitin ne olduğunu, nasıl teşhis ve tedavi edildiğini, eğer müdahale edilmez ise ne tür sorunlar ile karşılaşılabileceğini anlatmaya çalıştık. 

]]>
Apandisit Patlaması https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-patlamasi.html Mon, 19 Nov 2018 22:40:15 +0000 Apandisit patlaması, insanlarda sık karşılaşılan bir durum değildir. Sık sık ortaya çıkan apandisit şişmesi sorunlarında bu risk çokça ortaya çıksa bile apandisit sorunlarında problem daha patlama gerçekleşmeden çözülü Apandisit patlaması, insanlarda sık karşılaşılan bir durum değildir. Sık sık ortaya çıkan apandisit şişmesi sorunlarında bu risk çokça ortaya çıksa bile apandisit sorunlarında problem daha patlama gerçekleşmeden çözülür. İnsan vücudunda tam olarak yapmış olduğu görev belirlenemeyen apandisit, bazı sebeplerden dolayı yavaş yavaş şişmeye başlar. Şişmelerin başlamasıyla şiddetli sancı çok gecikmez. Ortaya çıkan sancı sorunları, kişinin doktora gitmesi için yeterli olmaktadır. Bu nedenle birçok kişi apandisit sorununu daha patlamadan tedavi ettirir. Fakat bazı insanlar meydana gelen şiddetli ağrılara ve sancılara rağmen herhangi bir hareket yapmadıkları için apandisit patlaması gibi ciddi risk taşıyan sorunlar ortaya çıkar. Apandisit patlaması probleminin meydana gelmesi durumunda vücuda çok hızlı bir şekilde zehir karışır. bu zehir direk olarak kana karışacağı için insanlarda bir çeşit zehirlenme ortaya çıkar.  Bu durumlarda özellikle küçük yaştaki insanlarda ölüm riski bile ortaya çıkabilmektedir. Apandisit patlaması sonrasında böyle risklerin ortaya çıkması nedeniyle bu rahatsızlığın çok dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğu bilinmelidir. Bu nedenle en küçük apandisit ağrılarına bile erkenden müdahale edilerek sorunun çözülmesi gerekir. Apandisit patlaması meydana gelmeden önce karın bölgelerinde kasığa doğru yayılan şiddetli sancılar hissedilir. Ağrı bazen göbek deliği çevresinde hissedilirken bazen de karının sağ alt bölgesinde hissedilmektedir. Bu ağrılar apandisitin patlayacağının bir ön göstergesi olabilir. Bu nedenle acilen uzman bir doktora gitmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. 

Apandisit patlaması ve yaşanabilecekler

Mide bulantısı: Apandisit sorununun daha ilk ortaya çıkmasından sonra bile mide bulantısı rahatsızlıkları ortaya çıkmaya başlayacaktır. bu rahatsızlık zaman geçtikçe daha fazla artacağı için mide bulantısı da doğru orantılı olarak artacaktır. Özellikle apandisit patlaması sonrasında kişideki mide bulantısı artarak kusmaya dönüşebilir. 

Yüksek ateş: Özellikle vücut bağışıklıkları oldukça düşük olan çocuklarda yüksek ateş problemi çok yaygın bir şekilde karşılaşılmaktadır. Bu nedenle en küçük ateş sorunlarında bile erkenden ateşin düşürülmesi için müdahaleler yapılmalıdır. Bu durum sonrasında havale riski de ortaya çıkabilir. 

Rektum bölgesinde şiddetli ağrı: Bu ağrılar bazen bölgesel olarak ortaya çıksa bile bazen de rektum bölgesinin çevresinde hissedilebilmektedir. Bu ağrıların şiddeti çok fazla olacağı için kişide iştah kaybı, huzursuzluk gibi durumlara da neden olabilmektedir. 

Ağrılı idrar: Meydana gelen rektum ağrıları, idrar yapma sırasında ciddi olarak artış gösterebilmektedir. Bu nedenle kişi idrar çıkmakta istemeyecektir. bu belirti apandisit patlamasıyla birlikte daha büyük artış gösterecektir. 

Karın bölgesinin şişmesi: Direk olarak apandisin büyümesinden kaynaklanan bu şişlik bazı insanlarda dışarıdan rahat bir şekilde hissedilebilmektedir. Bu şişliğin patlaması durumunda apandisit patlaması ortaya çıkmış olur. Eğer sizlerde de bu belirtiler varsa kesinlikle patlama gerçekleşmeden tedavi olmalısınız.

Tedavisi: Apandisit patlaması gerçekleşmiş bir kişide tedaviler kesinlikle acil bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü apandisit patlaması sonrasında geçen her dakika insanlarda zehirlenmeye biraz daha yaklaşma sayılmaktadır. Apandisit patlamasının önüne geçilebilmesi için yapılabilecek en büyük tedavi cerrahi operasyonlardır. Bunun haricine herhangi bir ilaç tedavisi bu sorunun çözümünde ciddi etkiler yaratmaz. Bu nedenle apandisit probleminiz için ameliyat şarttır. 
]]>
Apandisit Görevi https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-gorevi.html Tue, 20 Nov 2018 15:21:13 +0000 Apandisit Görevi, Apandisit kör bağırsak üzerinde apandisin iltihaplanmasına denmektedir. Çoğu zaman parmaksı şekilde olan bu organın kökünde meydana gelen tıkanmaya bağlı olarak iltihaplanma meydana gelir. Apandis hasta Apandisit Görevi, Apandisit kör bağırsak üzerinde apandisin iltihaplanmasına denmektedir. Çoğu zaman parmaksı şekilde olan bu organın kökünde meydana gelen tıkanmaya bağlı olarak iltihaplanma meydana gelir. Apandis hastalığında en doğru tedavi ameliyatla apandisin alınmasıdır buda gösteriyor ki apandisin vücut için vazgeçilmez bir organ olmadığıdır. Apandisit kalın bağırsağa bağlı olan bir organımızdır. Kalın bağırsağa bağlı olan apandisit kör bağırsağa da tutunmaktadır. Apandisit genellikle iltihaplanması, patlaması ve verdiği sancılarla bilinmektedir. 

Bağırsaklara nazaran insanlarda sindirim işlevi gören bir organ değildir. İnsanların gençlik dönemlerinde bu organ vücudun savunma sisteminde önemli bir organıydı. Fakat insanlarda yaş ilerledikçe bu organ yavaş yavaş görevi sona ermektedir. Apandisit bebeklik ve çocukluk dönemlerinde gayet gerekli bir organdır. Apandisit kalın kalın bağırsaklardan gelecek vücudumuza zarar verecek olan bakterilerin, virüslerin temizlenmesini sağlamaktadır. Karın içerisinde bir bademcik gibi mikropları, karın içerisinde oluşan yabancı maddelerin ilk tutunduğu yer olarak bilinmektedir. 

Apandisitin insanların vücudunda hiçbir fonksiyonu bulunmamaktadır. Apandisin boyu 7 ile 12 cm arasındadır sindirim sisteminde yer alır ve vücut savunma sisteminde görev alır. Apandis kalın bağırsak içerisinde oluşan mikropların önlenmesi görevini yapmaktadır.  fakat insan yaşı ilerledikçe görevi azalmaya başlar. İltihaplanan apandisin kesilerek çıkarılması ile tedavi edilmektedir. Apandis solucan şeklinde, hareket kabiliyetlidir ve apandis uzantısının içinde herhangi bir besin geçmez.

]]>
Apandisit Ameliyatı Sonrası Karında Şişlik https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-ameliyati-sonrasi-karinda-sislik.html Tue, 20 Nov 2018 20:47:54 +0000 Apandisit Ameliyatı Sonrasında Karında Şişlik, apandisit ameliyatı olduktan sonra hasta dikiş yerinde herhangi bir şişlik, iltihaplanma olmaması için mutlaka istirahat etmesi gerekmektedir. Apandisit ameliyatından sonra hastaları Apandisit Ameliyatı Sonrasında Karında Şişlik, apandisit ameliyatı olduktan sonra hasta dikiş yerinde herhangi bir şişlik, iltihaplanma olmaması için mutlaka istirahat etmesi gerekmektedir. Apandisit ameliyatından sonra hastaların en sık olarak karşılaştıkları problemlerden biriside karın bölgesinde ortaya çıkan şişlik, ağrı ve ameliyat bölgesinde kızarıklık olmasıdır. Özellikle apandisit ameliyatı olduktan sonra dikiş bölgesinde meydana gelen ve karında şişlik mutlak suretle ameliyat yerinde enfeksiyon olduğunun belirtisi olarak görülmektedir. Apandisit ameliyatı olan bölgenin iyileşme süreci cerrahi işlem uygulandıktan sonra devam etmektedir. Hastanın apandisit ameliyatı olan bölgesinde iltihap ya da enfeksiyon rahatsızlıkları sebebi ile karında şişlik, kızarıklık ve ağrı problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Apandisit ameliyatı sonrasında özellikle enfeksiyon oluşma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle ameliyat dikişinin olduğu bölgenin temizliğine ve hijyeni konusunda çok daha dikkatli olunmalıdır.

Apandisit Ameliyatı Sonrasında Karında Şişlik, apandisit ameliyatından sonra sıklıkla karşılaşılan şişlik durumunun başka bir sebebi de ameliyat yerinde sıvı ya da kan birikmesi sonucunda meydana gelebilmektedir. Apandisit ameliyatından sonra ameliyat yerinde oluşan ve karında şişlik genellikle sıvı ve kan birikiminden meydana gelse de aslında bu durum çoğunlukla iltihaplanma olduğunun en açık göstergesi niteliğini taşımaktadır. Eğer apandisit ameliyatı olduktan sonra hastanın ameliyat yerinde herhangi bir şişlik ya da iltihap gibi bir takım rahatsızlıklar söz konusu olduğunda mutlaka zaman kaybedilmeden hemen uzmana başvurulmalıdır. Ayrıca apandisit ameliyatı sonrasında hastanın dikiş yerinde hassasiyet, kızarıklık ve karında şişlik ve özellikle alt karında ağrı en çok karşılaşılan problemlerdir. Alt karında ağrı ve karında şişlik çoğunlukla apandisit ameliyatından sonra yaşanabilecek enfeksiyonun mutlak habercisidir. Apandisit ameliyatından sonra alt karında şiddetli ağrı en sık olarak karşılaşılan durumlardan birisidir. 
]]>
Apandisit Ağrısı https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-agrisi.html Wed, 21 Nov 2018 18:39:42 +0000 Apandisit ağrısı, bilinen bir şeyde vücudun yaşayabilmesi için kör bagIrsak gerekli değildir. Kör bağırsağın akut iltihabIna apandist ismi verilir. Kör bağırsak silindire benzer kalın bağırsakta, karnın sağ alt bö Apandisit ağrısı, bilinen bir şeyde vücudun yaşayabilmesi için kör bagIrsak gerekli değildir. Kör bağırsağın akut iltihabIna apandist ismi verilir. Kör bağırsak silindire benzer kalın bağırsakta, karnın sağ alt bölümünde oluşur. Bunun vücuda ne tür bir yarar sağladığı anlaşılmamıştır ama antikor ürettiği ve lenf dokusu içerdiği bilinmektedir. Kör bağırsağın bu biçimde iltihap salgılaması oldukça zararlıdır. Böylece karın zarı iltihaplanır. Kör bağırsağın patlama olasılığı da vardır. Bu gibi durumlar ölüme sebep olabilir. Bu durum bir çok kişide görülebilirken, henüz bebeklik çağında ki çocuklarda görülmemektedir.

Apandis ağrısının tehlikeli olup olmadığını anlamak için:

 • Apandisit Ağrısı merkez noktası karnın sağ alt tarafıdır fakat ağrı ilk olarak göbek çevresinden başlar ve daha sonra yayılma gösterir. Bazen sırtta da ağrı görülebilir.
 • Ağrılarla birlikte kusma ve mide bulantısı görülür.
 • Tuvalet ihtiyacını karşılarken ağrı hissedilir.
 • Ateş bazı kişilerde az olmakla birlikte bir takım kişilerde de şiddetli olduğu görülmüştür.
 • İshal veya kabızlık görülür.
 • Ağrı ve ateş şiddetlendiğinde apandist deliğinin büyüdüğü görülür.
Apandist patlaması ile oluşan iltihap salgısı, enfeksiyona sebep olarak buranın şişmesi ve bu şekilde de apandist ağzının tıkanması ile oluşur. Mukozodaki ödem, diski parçaları ve buna benzer cisimler apandistin tıkanmasına yol açabilir.

Vücutta apandist olduğunu anlamak pek kolay değildir, karında oluşan bir çok rahatsızlıkla apandisit karıştırılabilmektedir. Bu tanı koyulmadan önce yeterli araştırma yapılmalıdır. Bu sorun ameliyat ile giderilmektedir. Ameliyat sonrası bu bölge oldukça temiz tutulmalıdır.

Tanı koyulmadan önce şunlara dikkat etmek gerekir:

 • Tomografi veya ultrason kullanılması kesin sonuç almak için yararlı olacaktır.
 • Doktor parmak ile anüs muayenesi yapabilir.
 • Apendistin iltihaplı olduğunu sağ alt karın bölgesinin sertleşmiş olmasından anlayabiliriz.
 • Lökosit sayısının kanda artış olması da bir belirtidir.
Apandisit oluşumundan şüphelendiğinizde yapmamanız gerekenler:

 • Ağrı kesici almak
 • Karına sıcak havlu veya su koymak
 • Katı veya sıvı besin almak
 • İshal veya kabız olduğunuz için ilaç almak
Bu belirtiler apandistin alınmış olmasına rağmen görülüyor ise başka bir rahatsızlık olabileceğinden doktorunuz ile görüşmelisiniz.

]]>
Gizli Apandisit https://www.apandisit.gen.tr/gizli-apandisit.html Thu, 22 Nov 2018 18:19:40 +0000 Gizli Apandisit, Apandisit tıkanmaları sonucunda apandisitte iltihaplanmalar meydana gelir. Oluşan bu iltihaplanmalara sebep olan bazı etkenler ise bağırsakta oluşan kurtlar, tümör, büyük abdest ve safra kesesi taşlarıdır. Apand Gizli Apandisit, Apandisit tıkanmaları sonucunda apandisitte iltihaplanmalar meydana gelir. Oluşan bu iltihaplanmalara sebep olan bazı etkenler ise bağırsakta oluşan kurtlar, tümör, büyük abdest ve safra kesesi taşlarıdır. Apandisitte lenf dokuları oldukça fazladır. Bulunan bu lenf dokularının yırtılması sonucunda apandisit karın bölgesine yayılır. Oldukça ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Yırtılmış olan lenf dokuları eğer erken tedavi edilmez ise bu zamanda karın zarında iltihaplanma oluşur. İçinde oldukça fazla mikroorganizma yaşayan, dar bir yapısı olan, içerisi boş ve kanal şeklinde olan apandisitte meydana gelen iltihaplanmalar ve git gide artmakta olan mikroorganizmalar apandisin patlamasına sebep olur. 

Gizli Apandisit Belirtileri

1. Kronik Apandisit: Kronik apandisit belirtileri daha hafif olur kişiye çok fazla rahatsızlık vermez. Sık, sık karında ağrı hissi ortaya çıkmış olsa da cerrahi operasyon gerektiren herhangi bir sebep yoktur. Kronik apandisitte kusma, ateş çıkması ve bulantı görülmez.

2. Akut Apandisit: Akut apandisit oldukça rahatsız edici şikayetlere yol açan ve mutlaka cerrahi operasyon gerektiren bir problemdir. Bunlar ise; kangrenli mukuslu ve irinli olur. Akut apandisit belirtileri içinde en sık rastlanılan şikayet oldukça şiddetli olan karın ağrısıdır. Akut apandisit belirtileri arasında kasıkta ağrı, sırt ağrısı, kabızlık, genital bölgede ağrı hissi, renk solması, bulantı, iştahsızlık, kusma, ishal, ateş yükselmesi ve nabız yükselmesi görülür. 

Gizli Apandisit Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Gizli apandisit sebebi ile apendektomi uygulanan bir kişi eğer ferfori olmamış ise yani oluşan gizli apandisit delinmemiş ise hemen ertesi günde hata bir kaç saat içinde hasta kişi taburcu olur. Gizli apandisit yaraları iki, iki buçuk santimetre kadar olur. Genellikle estetik adı verilen dikişi alınmayan biçimde açılan yara kapatılır. Bu kişilerin apandisit yaralarında daha sonra eğer iltihaplanma olmaz ise dikkat etmeleri gereken bir şey kalmamış demektir. Yapılan bazı araştırmalar apendektomi uygulandıktan sonra kalın bağırsak kanserinin çok daha fazla görüldüğünü kanıtlamıştır. Bu sebepten dolayı da kişilerin ameliyattan olduktan sonra en az kırk gün sonra kolonoskopi yaptırmaları tavsiye edilir. Gizli apandisit eğer delinmiş ise karnın dışında apseler meydana gelmiş ise bunlara bir, iki tane diren konulur ve konulan direnler ile karın içi yıkanır.
]]>
Apandisit Bacak Ağrısı https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-bacak-agrisi.html Fri, 23 Nov 2018 08:28:04 +0000 Apandisit Bacak Ağrısı, ağrı çoğunlukla her insan için oldukça can sıkıcı olan durumlardan birisidir. Çünkü kişinin vücudunda ağrıyan bölge neresi ise, kafayı orya taktığından beyin direk olarak ağrının olduğu yere Apandisit Bacak Ağrısı, ağrı çoğunlukla her insan için oldukça can sıkıcı olan durumlardan birisidir. Çünkü kişinin vücudunda ağrıyan bölge neresi ise, kafayı orya taktığından beyin direk olarak ağrının olduğu yere odaklanır. Özellikle kişinin hem bacaklarında hem de kasıklarında meydana gelen ağrılar çoğunlukla üreme organlarından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Apandisit bacak ağrısına neden olabilir. Bazen bu meydana gelen ağrı şiddetli olabildiği gibi bazende hafif dereceli olarak meydana gelebilmektedir. Kişide apandisit kasık ya da bacak ağrısına neden olabilmektedir. Ancak ağrının başlama şekli ile yayılması, şiddeti ve niteliği farklı olmasından dolayı apandisit mi Yoksa üreme organlarından kaynaklı olarak bir ağrının olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Aniden başlamış olan bacak ağrısı sindirim sisteminin iltihaplanmasından, apandisitten ya da idrar yollarında oluşan enfeksiyon ve taşlardan dolayı da meydana gelebilmektedir. 

Apandisit Bacak Ağrısı Nasıl Anlaşılır, apandisitte meydana gelen bir iltihaplanma söz konusu ise, genellikle kişinin bacağında ya da kasığında ağrılar mevcut olmaktadır. Apandisitte en yaygın belirtiler arasında bacak ağrısından söz edilebilir.Ancak apandisit iltihaplanması çoğunlukla bacakta ağrının gelişmesine sebep olabilmektedir. Apandisitten kaynaklı olan bacak ağrısı olduğu zaman mutlak suretle hemen müdahale edilmesi gerekli olan acil bir durumu göstermektedir. Fakat apandisit enfeksiyonu karın bölgesinde ağrının oluşmasına da yol açabilmektedir. Özellikle apandisitin meydana getirmiş olduğu bacak ağrısı dikkate alınarak erken tanının yapılması ve alınması kişi için hayat kurtarıcı bir durumdan ibarettir. Ayrıca apandisit kişiler için ölüm riski taşıyan ve çok ciddi olan hastalıklardan bir tanesidir. Apandisit bacak ağrısının dışında bel, sırt, kasık, karın ve mide ağrılarına da sebep olabilmektedir. Bazen de apandisit bacak ağrısı ile birlikte bacakta kasılma ve çekilmelere neden olur. Kısacası apandisit bacak ağrılarına ve çekmesine sebep olurken kişinin yürümesini zorlaştırabilir. Apandisit kişinin idrara çıkmada zorluk yaşamasına yol açarken, aynı zamanda aşırı bacak ağrısı yapabilir. Ayrıca apandisit çok ciddi bir sağlık problemi olmasından dolayı asla ihmale gelmeyen bir hastalıktır. Bu nedenle bacak ağrısı ve apandisit iltihaplanmasında ortaya çıkan belirtiler mevcut ise, hiç zaman kaybedilmeden dikkate alınarak ihmal edilmemesi önerilmektedir.
]]>
Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-agrisi-nasil-gecer.html Sat, 24 Nov 2018 04:15:29 +0000 Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer, Apandis karnımızın sağ alt bölgesinde yer alan organımızdır. Apandis iltihaplanmasına apandisit denilir. Apandisit ağrısı nasıl geçer, Nasıl olur Apendiksin (apandisin) gen Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer, Apandis karnımızın sağ alt bölgesinde yer alan organımızdır. Apandis iltihaplanmasına apandisit denilir. Apandisit ağrısı nasıl geçer, Nasıl olur Apendiksin (apandisin) genelde dışkı ya da daha az bir ihtimalle safra taşı, tümör veya bağırsak kurdu ile tıkanması sonucunda iltihaplanmasına denir. Apandisin vücuttaki fonksiyonu bilinmemektedir. Yalnızca lenf dokusu açısından zengin bir yapıdır. Yine de apandisin iltihaplanması sonucunda yırtılıp karın tarafında yayılmasıyla, ciddi problemler meydana gelir. Tedavi edilmediği zaman tehlikeli bir rahatsızlık olan apandisit, karın zarının iltihaplanmasına sebep olabilir.

Apandisitin tanısı zor olabilir. Çünkü rahatsızlığın belirtileri bir çok rahatsızlıkta da vardır. Özellikle apandisitin nerede olduğu değişken olması tanıyı iyice güçleştirir. Doktor muayenesinde kişinin hareket etmekten sakınması, hareket sırasında ağrının artması apandisit riskini arttırır. Yapılan bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi ile apandisin yapısı konusunda bilgi elde edilir. Ayırıcı tanı için, diğer çevre organların incelenmesi gereklidir. Ayrıca karnın sağ alt bölgesine bastırılınca ağrının artması çok önemli bir bulgudur.

Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer, tedavisi kolay bir rahatsızlıktır. İlaç ile yapılan tedavi, antibiyotiklerin kullanılması, rahatsızlığın iyileşmesini sağlamaz. Apandis, antibiyotiğin çok zor ulaşabileceği bir yerdedir. Kesin tedavi adına ameliyat şarttır. Kolay bir ameliyattır. Bu ameliyat esnasında apandisit alınır. Yaklaşık 30-40 dk. sürer ve bir gün hastanede yatma süresi vardır.

Apandisit, tehlikeli bir rahatsızlık olduğundan ve ölüme yol açtığından, kişi hemen ameliyat edilmelidir. Hastalığın belirtilerinin ağırlaşmasını beklemeksizin yapılan bu uygulama, tanının yanlış konmasına sebep olabilir. Ameliyat esnasında apandis sağlam dahi olsa, çıkarılmasında yarar vardır.

Rahatsızlığın şiddetlendiği ve karın zarı iltihabına sebep olduğu durumlarda ise öncelikle kişinin genel sağlık durumu kontrol altına alınmalıdır. Ancak çocuklarda böyle bir durum söz konusuysa ameliyat edilmesi gerekir.

Bazı zamanlar apandis bir zarla çevrilir ve iltihap karın içinde yayılmaz. Böyle bir durumda hemen ameliyat yapılmaz. Hastanede gözetim altında olan hastaya antibiyotik  ile tedavi uygulanır. Durum düzeltilemez ise hasta, ameliyata alınır. Apandisiti olan insanların kendi başlarına ağrı kesici kullanmamaları lazım. Tedavi sonucunda ağrıları geçmeyen hastaların doktora tekrar başvurmaları gerekir. Çünkü başka rahatsızlıklarda var olabilir.

]]>
Apandisit Bulguları https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-bulgulari.html Sun, 25 Nov 2018 00:10:24 +0000 Apandisit bulguları, karnın sağ alt kısmında bulunan, parmak şekline benzeyen, kör bağırsağın ucunda bulunan bir organa verilen addır. Her insan da bulunan apadis organının vücut üzerinde ki fonksiyonlarının  ne Apandisit bulguları, karnın sağ alt kısmında bulunan, parmak şekline benzeyen, kör bağırsağın ucunda bulunan bir organa verilen addır. Her insan da bulunan apadis organının vücut üzerinde ki fonksiyonlarının  ne olduğu henüz bilinmemektedir. Ancak herhangi bir sorundan sonra apandisit organının ameliyat ile alınması vücutta bir değişiklik olmaz ve bir sorun teşkil etmez. Apandis organın herhangi bir sebepten dolayı iltihaplanması ve şişmesi durumdan dolayı apandisit adı verilen rahatsızlık ortaya çıkmaya başlar. Yenilen besinler, tümörler, meyve çekirdekleri yada bazı yabancı cisimlerin apandis ağzını tıkamasından dolayı apandisit rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Bu durumların yanı sıra bazı iltihaplı hastalıklar, karın bölgesine alınan bir darbe, dışkılardan dolayı, apandis yollarının enfeksiyondan dolayı tıkanmasından dolayı da apandisit rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Apandisit rahatsızlığı apandis iltihaplanması ve bu sebepten dolayı şişmeye başlaması ile birlikte ortaya çıkmaya başlar. Bu şişme olayı ortaya çıkmaya başlar ve şişme olayı durmadan devam eder. En son radde olarak patlar ve içinde ki iltihap diğer organlara yaymaya başlar ve çok tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. İşte bu tür durumların yaşanmaması için apandisit şişmesi olayı ortaya çıkar iken kendini göstermeye başlayan bulgular başlar başlamaz hemen önlem alınmalıdır. Öncelikle apandisit olayının ortaya çıkması ile kendini gösteren bulguları beraber inceleyelim;

Apandisit bulguları nelerdir

 • Göbek çevresinde meydana gelen ağrı hissini olması,
 • Şiddetli ve durmayan karın ağrısının ortaya çıkmaya başlaması,
 • Yemek yememe hissini oluşması ve aşırı iştahsızlık olayının ortaya çıkmaya başlaması,
 • Şiddetli gaz oluşumu ve bununla beraber meydana gelen kabızlık yada ishal gibi rahatsızlıkların görülmeye başlanması,
 • Yüksek dereceli ateş olması,
 • Karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik olmaya başlaması,
 •  Gaz çıkarırken zorluk yaşama ve bununla beraber karın ağrısı olmaya başlaması,
 • Mide bulantısı ve kusma gibi durumların ortaya çıkmaya başlaması,
 • Sık sık idrara çıkma isteğinin bulunması ve idrara çıkarken zorluk ve ağrı yaşama gibi durumların ortaya çıkması,

İşte görüldüğü üzere apandisit rahatsızlığı ortaya çıkmaya başlarken birçok bulgu kendini göstermeye başlar. Ancak saymış olduğumuz bu belirtiler bazı hastalıkların yan etkisi ve belirtisi olarak da ortaya çıktığı için bu durumların nedeninin anlaşılması biraz zor olabilir. Apandis organı da diğer organlara nadiren biraz daha geride durduğu için anlaşılması oldukça zor bir hastalık çeşididir. Bu sebepten yukarıda saymış olduğumuz bulgular kendini göstermeye başlayınca kişi vakit kaybetmeden doktor muayenesi altında teşhis konulmalıdır. Yapılan muayeneler ve testler sonucunda apandisit teşhisi konulur ise hasta olan kişiye vakit kaybetmeden tedavi uygulanmalıdır. Kişi yukarıda saymış olduğumuz bulguları yaşamaya başladı ise ağrı kesici yada bilinmeyen ilaçları kullanmaktan uzak durmalıdır. Apandisit rahatsızlığının ortadan kalkması için gerekli olan tedavi yöntemi ameliyat yöntemi ile birlikte apandis organı alınmalıdır. Eğer apandis patlamış ve diğer organlara yayılmaya başlamış ise diğer organlar iltihaptan temizlenir. Yapılan ameliyattan sonra hasta olan kişi 12 saat sonra ayağa kalkabilir ve yaklaşık olarak iki haftaya kadar eski sağlığına kavuşabilir. Kişi yediği yemeklerin sindirim sistemine zarar vermeyen besinler olmamasına dikkat etmelidir ve kendini yoracak yada zarar verecek hareketlerden uzak durmalıdır.

]]>
Kadınlarda Apandisit Belirtileri https://www.apandisit.gen.tr/kadinlarda-apandisit-belirtileri.html Sun, 25 Nov 2018 06:52:39 +0000 Kadınlarda Apandisit Belirtileri, Apandisit in belirtileri, karın ağrısı, kasıkların ve bacağın vücutla birleştiği noktalar da ve mide bulantısı belirtileri vardır. Apandisit, körbağırsak üzerinde apandisitin iltihaplanmas Kadınlarda Apandisit Belirtileri, Apandisit in belirtileri, karın ağrısı, kasıkların ve bacağın vücutla birleştiği noktalar da ve mide bulantısı belirtileri vardır. Apandisit, körbağırsak üzerinde apandisitin iltihaplanmasıdır. İltihaplı apandisit kesilip çıkarılarak tedavi edilmektedir. Vücudunuzun karnın sağ alt bölümünde apandis (apendiks) denilen kalın bağırsağın uzantısı bulunmaktadır. Şekli solucana benzeyen ve hareket edebilen apandisit içinden herhangi bir besin geçemez. Çocuklarda uzunluğu biraz daha çoktur. Uzunluğu yaklaşık 9-10 cm'dir.  Ama bundan az veya çokta olabilir. Bazı kişilerde yerleştiği alan farklılık gösterebilmektedir. (Situs inversus gibi) Bu durum apandisit rahatsızlığı olanlarda tanı koymayı zorlaştırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre A.B.D'de ve diğer Avrupa ülkelerindeki insanların yaklaşık %10'unun yaşamının bir döneminde apandisite yakalanmakta olduğunu göstermiştir. Bu hastalığın ortaya çıkmadığı herhangi bir yaş yoktur. Çocuklarda görülme ihtimalinin nadir olduğu yaş 2 yaşından küçük çocuklardır. Bu yaştan sonra görülme sıklığı artmaktadır. En çok genç yetişkinlerde, 20 yaşından sonra görülmeye başlamaktadır. Bu dönemden sonra en sık yaşlılık zamanında ortaya çıkmaktadır. Kadınlara göre erkekler apandisite daha fazla yakalanmaktadırlar. Bu oran 1.5/1'dir. Lakin çocukluk döneminde hem erkeklerde hem de kızlarda görülme olasılığı eşittir. 

Kadınlarda Apandisit Belirtileri Nelerdir

Apandisit belirtileri karın bölgesinde olan yavaş yavaş artan ve şiddetle karnın sağ alt tarafına yoğunlaşan ağrıdır. Yaklaşık 4- 5 saat sürmektedir. Bu süre zarfı içinde ağrının şiddeti azalır veya artar. Ağrının hissedilebileceği yerler; Kasık bölgesi, sırtta veya da genital bölgede hissedilebilmektedir. İki tipte apandisit vardır. Birincisi akut dur. Akut apandisit belirtilerini şiddetli seyretmektedir. Kişinin ameliyat olmasını gerektirir. Mukuslu, irinli ve kangrenli olmak üzere üç tipi olmaktadır. Mukuslu apandisitte iltihap artar ve apandisit büyür. En fazla karşımıza çıkan bir tiptir. Eğer tedavi olunmazsa irinli apandisit oluşmaktadır. İrinli apandisit, kanın pıhtılaşması sonucu, apandisite gelen kan oranında azalma olmaktadır. Böylece doku ölümü gerçekleşir ve apandisit kopar. Yayılma sonucu daha ağır bir karın zarı iltihabı gerçekleşmektedir. Kusma, mide bulantısı, ateş, kabızlık veya ishal, gaz sorunu ve sırt ağrısı vs. gibi. Hastanın rengi solar ve nabzı artar. Ama ağrı dışında görülebilen bu belirtiler herkeste ortaya çıkmayabilir. Kronik apandisit de akuta göre daha kolay seyretmektedir. En çok görülebilen belirtisi sık sık ama daha hafif şiddette karın ağrılarıdır. Acil ameliyat olması gerekmez. Bulantı ve kusma olmaz. Kronik apandisitte yüksek ateş belirtisi saptanmamıştır. Apandisit patlaması hayatı tehdit eden ciddi bir sağlık sorunu olmakla beraber bu bölgelerde oluşan ağrılara dikkat edilmelidir. Şiddetini arttıran ve uzun süren ağrılar için gerekli bir doktora başvurulmalı ve muayene olunmalıdır. 
]]>
Apandisit Komplikasyonları https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-komplikasyonlari.html Sun, 25 Nov 2018 13:12:31 +0000 Apandisit Komplikasyonları: Apandisin iltihap kaparak cerahatle dolmasına apandisit denir. Apandis karnımızın sağ alt tarafında kalın bağırsaktan çıkan parmak biçiminde ve cep şeklindedir. Bu küçük yapı hiç bir amaca hizmet Apandisit Komplikasyonları: Apandisin iltihap kaparak cerahatle dolmasına apandisit denir. Apandis karnımızın sağ alt tarafında kalın bağırsaktan çıkan parmak biçiminde ve cep şeklindedir. Bu küçük yapı hiç bir amaca hizmet etmez, fakat problemlere yol açabilir. Apandisit genel olarak göbeğinize yakın bir yerde başlayıp karnın sağ altına doğru kayan bir ağrıyla devam eder. Apandisit ağrısı 12-18 saat arasında artarak sonunda dayanılmaz bir hal alır. Apandisit her yaştan insanı etkileyebilir, fakat en çok 10 ile 30 yaşları arasında olanlarda meydana gelir. Standart apandisit tedavisi, apandisin cerrahi operasyonla alınmasından ibarettir.

 Apandisit belirtileri şunlardır:
 •  Öksürünce, yürüyünce, benzeri sarsıcı hareketlerde kötüleşen ağrı. 
 •  Karnın sağ altına bastırılınca ağrıması.
 •  Karnın sağ altına bastırılınca ve baskı aniden kesilince, keskin ağrı.
 •  Genelde göbeğinize yakın bir yerde başlayıp karnın sağ altına kayan, can acıtıcı bir ağrı.
 •  Birkaç saat içinde keskinleşen ağrı.
 • Karın şişmesi
 • İshal
 • Gaz çıkaramama
 • Kabızlık
 • Az ateş
 • İştahsızlık
 • Kusma
 • Mide bulantısı
Ağrının yeri yaşınıza ve apandisin bulunduğu bölgeye göre değişebilir. Hamile kadınlarda ve küçük çocuklarda  ağrı başka bir yerde olabilir. Karın ağrısı öyle şiddetli olur ki kişi hareketsiz oturamaz veya oturmak için rahat bir pozisyon bulamaz, anında acil yardım gerekir.Apandisitin sebepleri her zaman açık değildir.Apandisit şunların bir sonucu olarak meydana gelebilir: 
 •  Bir tıkanma: Yiyecek artıkları veya sert bir dışkı apandisit boyunca uzanan boşluğun ağzına sıkışabilir.
 •  Bir enfeksiyon: Apandisit ayrıca bir mide, bağırsak enfeksiyonu veya diğer türden iltihaplanmaların arkasından gelişebilir.
Her iki durumda da bakteriler hızla çoğalarak apandisin iltihap kaparak cerahatle dolmasına sebep olabilir. Apandis hemen tedavi edilmezse patlayabilir.

Apandisit Komplikasyonları:  Apandisit çok ciddi komplikasyonlara sebep olabilir.
Apandis yırtılması:  Apandisit yırtılırsa bağırsaklarınızın içeriği ve hastalıklı organizmalar karın boşluğunuza geçebilir. Bu durum karın boşluğunun iltihaplanmasına sebep olur. 
Karında bir iltihap cebi oluşumu:  Enfeksiyon ve bağırsak içeriği sızıntısı bir apse, bir enfeksiyon cebi  meydana getirebilir. Apandis apseleri, apse yırtılıp karın boşluğunda daha yaygın bir enfeksiyona sebep olmadan önce tedavi edilmelidir.
]]>
Çocuklarda Apandisit https://www.apandisit.gen.tr/cocuklarda-apandisit.html Mon, 26 Nov 2018 04:45:23 +0000 Çocuklarda Apandisit, Yaygın bir hastalık olarak bilinen apandisit, karnın alt kısmında bulunan apandis de denilen kör bağırsağın iltihaplanmasıdır. Apandis 9 cm uzunluğunda uzun ince bir borudur. 2-25 cm arasında değişen uzu Çocuklarda Apandisit, Yaygın bir hastalık olarak bilinen apandisit, karnın alt kısmında bulunan apandis de denilen kör bağırsağın iltihaplanmasıdır. Apandis 9 cm uzunluğunda uzun ince bir borudur. 2-25 cm arasında değişen uzunluğa sahiptir. Çocuklarda yetişkinlere oranla daha uzundur. Vücutta genelde karnın sağ alt bölgesinde bulunurken bazı kişilerde farklı konumlanabilir. Vücutta ne işe yaradığı pek bilinmeyen apandis, bademcik gibi lenfoid doku bakımından zengin bir organdır.

Apandisit nasıl oluşur

Apandisit %90 oranda, apandisin iç kısmının dışkı ile tıkanmasından kaynaklanır, sık görülen nedenlerden biri de lenf dokularının şişmesi olabilmektedir. Farklı nedenlerle apandisin içi tıkandığı zaman, apandisin içinde sıvı birikerek mikropların çoğalmasına ortam hazırlar ve iç basınç artar. Basınç artarsa apandis şişmeye başlar, beslenmesi ve kanlanması bozulur. Sonrasında ise nekroz yani çürüme ve patlama gerçekleşir. İltihaplanmanın durdurulması ve önlenmesi için herhangi bir ilaç ve yöntem henüz bulunmamaktadır.

Çocuklarda Apandisit Belirtileri ve Tanımlama

Karın ağrısı, iştahsızlık ve kusma en temel belirtileri olmakla birlikte bunların üçü aynı anda görülürse tanı kolaylaşır. Karın ağrısı, apandisitin en önemli belirtisidir ve genelde göbek çevresinde ve mide üzerinde başlar. Azalma ve çoğalma görülse de ağrı hiçbir zaman yok olmaz. 4 ile 6 saat arası süren ağrı, sonra karnın sağ alt bölgesine yerleşir ve orada kalır. Ağrı bazen sırtta, kasıkta, mesane üstü veya makattan hissedilebilir.
İştahsızlık da hastaların %95 inde görülse de fazla önemsenmez. Bulantı ve kusma da önemli göstergeler arasındadır ve hastaların %75 inde görülür. Genellikle hasta bir şeyler yedikten sonra kusar eğer hastanın midesi boş ise kusmaz. Bu belirtiler yanında hastanın kabızlık, ishal veya gaz kaçırma gibi şikayetleri olsa da, bu  şikayetler tanı değeri taşımaz. 

Çocuklarda Apandisit Tedavisi

Özellikle gençlik dönemlerinde ortaya çıkan bu rahatsızlığı ilaçla tedavi etmek mümkün olmamakla birlikte, tedavisi en kolay hastalıklar arasında yer alıyor. Kesin tedavinin tek yolunun ameliyat olduğu biliniyor, Hasta kapalı veya açık ameliyat edilerek apandisit alınıyor. Apandisit tanısı konulan hastaların ağızdan beslenmeleri ve ağrı kesici almaları önerilmiyor. Patlamış veya apse yapmış apandisitin hemen alınması gerekiyor. Apandisit ameliyatları çok basit bir operasyon gibi görünse de ihmal edildiği taktirde tehlikeli olabiliyor. İhmal sonucu iltihaplı apandisitin patlaması ölüme sebep oluyor. Çocuklarda %50 ile 85'i arasında patlama ihtimal bulunuyor. 

Çocuklarda Apandisit İçin Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar
 • Çocuklarda karın ağrısı hissedildiği zaman ilaçla tedavi etmeye çalışmak yerine, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.
 • Doktorun da yanılma ihtimali göz önünde bulundurularak, ağrılarınız geçmiyor ise tekrar doktora gidilmelidir.
 • Erken teşhis ve doğru tedavi hayat kurtarır.
]]>
Apandisit Şişmesi https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-sismesi.html Mon, 26 Nov 2018 19:42:04 +0000 Apandisit şişmesi, kör bağırsak üzerinde bulunan apadisitin her hangi bir sebepten dolayı iltihaplanması sonucu şişmesi olayına verilen addır. Lenf dokusu bakımından oldukça zengin olan apandisitin vücuttaki fonks Apandisit şişmesi, kör bağırsak üzerinde bulunan apadisitin her hangi bir sebepten dolayı iltihaplanması sonucu şişmesi olayına verilen addır. Lenf dokusu bakımından oldukça zengin olan apandisitin vücuttaki fonksiyonun ne olduğu henüz bilinmemektedir. Karın sağ alt bölgesinde kalın bağırsağın uzantısının olduğu yerde bulunan apadisit üzerinden herhangi bir besin yada madde geçmez. Ancak yine de bazı durumların meydana gelmesinden dolayı apandis üzerinde iltihaplanma meydana gelir ve bu sebepten dolayı da apandisit şişmeye başlar. Apantisit şişmesinin meydana gelmesinin bazı etken ve sebepler baş köşede bulunmaktadır. Bu etken ve sebepleri beraber inceleyelim;

Apantisit şişmesi sebepleri

 • Vücut da giren besinlerin sindirim sistemine enfeksiyon yaymaya başlamasından dolayı apandisinde bunu kapmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Herhangi bir sebepten dolayı bağırsak yollarının tıkanması ile birlikte apatisitinde ağzının kapanmasından dolayı iltihap birikmesinden dolayı ortaya çıkması,
 • Dışkıdan dolayı, herhangi bir tümörden dolayı yada herhangi yabancı bir cismin apandisit ağzını kapatmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Bağırsak parazitlerinin bulunması ve bunları apandisit yollarını tıkaması durumundan dolayı ortaya çıkması,
 • Herhangi sindirilmeyen bir yiyecek yada meyve çekirdeği gibi artıkların bu yolları kapatmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Sindirim sisteminde meydana gelen herhangi bir sorundan dolayı apandis duvarında ki lenf dokusunun genişlemesinden dolayı ortaya çıkması,
 • Kron hastalığı, ülseratif kolif ve bağırsak iltihabı hastalıkların yan belirtisi ve etkisinden dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Karın bölgesine alınan sert bir darbeden dolayı ortaya çıkması,

Görüldüğü üzere apandisit şişkinliğinin meydana gelmesinde birçok sebep ve etken bulunmaktadır. Bütün maddelerde ciddi problemlerden ve etkenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Apandisit, bağırsak yollarında bulunduğu için kolay kolay teşhis edilebilen bir rahatsızlık değildir. Ortaya çıkan belirtiler ise bağırsaktan dolayı ortaya çıktığı için düşünüldüğü için bazen bu durum anlaşılmaz ve zor durumlar ortaya çıkabilir. Çünkü apandisit şişmesi ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren hiç durmadan şişmesi artar ve en son olarak patlayabilir. Apandisit patlaması ile içinde bulunan iltihap diğer organlara yayılmaya başlar ve artık bazı tedaviler için geç kalınmış olabilir ve hatta istenmeyen kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı böyle tehlikeli bir durum ile karşılanmaması için apandisit şişmesi olayı ortaya çıkmaya başlarken ortaya çıkan belirtiler ile teşhis konulur ve tedavi edilir. Şiddetli ve geçmeyen karın ağrısının olması, karın bölgesinde meydana gelen şişlik, yüksek dereceli ateş olması, bulantı ve kusma, karında sertlik ve hassasiyet, ishalde kan gelmesi ve kanlı bir şekilde kusma gibi durumlar ortaya çıkmaya başlar. Ayrıca bu durumların yanı sıra iştahsızlık, idrar yapamama yada idrar yaparken yanma hissinin ortaya çıkması gibi durumların kendini göstermeye başlaması apandisit şişmesi durumun ortaya çıkmasının belirtilerdir. İşte bu tür durumlar ortaya çıkmaya başladığı zaman kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun  olan tedavi yöntemini olmalıdır. Yapılan testler sonucunda apandisit şişmesi teşhisi konuldu ise tek çözüm yolu ile apandis ameliyat ile alınır. Apandisin alınması kişide herhangi bir problem olmasına neden olmaz ve eskisi gibi sağlıklı bir şekilde yaşayabilir. Apandisit şişmesi ameliyatından sonra kişi sağlığına dikkat ederek bağırsak yollarını zorlayacak besinlerden uzak durmalıdır.

]]>
Kronik Apandisit https://www.apandisit.gen.tr/kronik-apandisit.html Tue, 27 Nov 2018 02:51:25 +0000 Kronik Apandisit, artık günümüzde rutin bir hastalık haline gelmiştir. Eski zamanlarda bu tür hastalıklardan bir çok kişi hayatını kaybetmiştir. Kronik apandisit artık günümüzde basit bir ameliyat ile hastanın sağlığına Kronik Apandisit, artık günümüzde rutin bir hastalık haline gelmiştir. Eski zamanlarda bu tür hastalıklardan bir çok kişi hayatını kaybetmiştir. Kronik apandisit artık günümüzde basit bir ameliyat ile hastanın sağlığına kavuşmasının mümkün olduğu bir dönemde var olan ve kabul edilen bir apandisit türüdür. Kronik apandisit hastalığından kurtulmanın tedavisi sadece cerrahi müdahale ile mümkündür. Her ne kadar basit bir ameliyat ile kronik apandisitten kurtulmak mümkün olsa da kronik apandisit çok geç kalındığı durumlarda ölümcül sonuçlar verebilecek bir hastalıktır. Kronik apandisit kalın bağırsağın başlangıcında bulunur. Ayrıca kronik apandisit en belirgin belirtisi ve en sık görülen belirtisi kaldırma işleminden hemen sonra kaybolur. Kronik apandisit çocuk yaş gruplarında görülmemektedir. Kronik apandisit genellikle ergen kişilerde çok görülmektedir.

Kronik Apandisit Türleri; 1. Primer kronik apandisit 2. İkincil kronik apandisit dir.

Kronik Apandisit Belirtileri
Kronik apandisit belirtileri arasında oluşan ağrı özellikle karın ve böbrek bölgesinde oluşan şiddetli ağrılar ile kronik apandisit kendisini göstermektedir. Bu bölgelerde oluşan ağrılar genellikle sağ uyluk dan kasık bölgesine yayılan ve orada bütün bel bölgesine saran şiddetli ağrılar şeklinde oluşmaktadır.
 • Ağrı
 • Kusma, bulantı
 • Kabızlık veya ishal
 • Yüksek ateş
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Sağ alt karın bölgesinde rahatsızlık
 • Organlarda sendromlar
 • Çok sık ağrılı idrar yapma
 • Cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı
 • Ağız kuruluğu
Kronik Apandisit Tanı
Kronik apandisit tanı için genellikle hastanın spesifik şikayetleri yanı sıra klinik laboratuvar tarafından yapılan testler ile kronik apandisit tanısı konulmaktadır. Kronik apandisit tanı için yapılan çeşitli kan testleri, idrar testleri, bilgisayarlı tomografi, laparoskopi gibi testler sonucunda kronik apandisit tanısı konulmaktadır. 

Kronik Apandisit Tedavisi
Kronik apandisit tedavisi birinci olarak apandisit hastalarına konservatif tedavi uygulanır ve ikinci olarak cerrahi tedavi uygulanmaktadır.
Konservatif tedavi; Anti bakteriyel, anti enflamatuar ve anti spazmodik maddeler ile gerçekleştirilir.
Cerrahi tedavi; Bu tedavide ise kronik apandisit hastası anestezi uygulanarak kasık üstünde ufak bir kesi  açılarak yaklaşık 30-40 dakika kadar süren bir cerrahi müdahale ile apandisit alınarak gerçekleşmektedir. Ve kesi açılan bölge dikişle kapatılır. Ameliyat sonrasında hasta bir gün sonra taburcu edilir. Ameliyatlı bölgede ağrı oluşacağından bir kaç gün ağrı kesici ve antibiyotik ilaç uygulaması yapılır ve bu süre içerinde hasta en az 1 hafta düzenli bir şekilde pansumana alınır. Kronik apandisit ameliyatı sonrasında hastanın fiziksel aktivitelerden 2 ay uzak durması ve 1 ay içerisinde banyo yapılmaması uygun olmaktadır. Son olarak kronik apandisit ameliyatı sonrasında hastanın en az 6 ay boyunca ağır kaldırmaması ve kendisine dikkat etmesi gerekmektedir.
]]>
Bebeklerde Apandisit Belirtileri https://www.apandisit.gen.tr/bebeklerde-apandisit-belirtileri.html Tue, 27 Nov 2018 14:06:21 +0000 Bebeklerde Apandisit Belirtileri, bebeklerde en yaygın apandisit belirtileri kusma, karın bölgesinde şiddetli geçemeyen ağrı ve iştahsızlık temel olarak görülen belirtileridir. Bebeklerde apandisit görülme olanağı yaklaşık ol Bebeklerde Apandisit Belirtileri, bebeklerde en yaygın apandisit belirtileri kusma, karın bölgesinde şiddetli geçemeyen ağrı ve iştahsızlık temel olarak görülen belirtileridir. Bebeklerde apandisit görülme olanağı yaklaşık olarak %2 civarında meydana gelmektedir. Çocuklarda en sık olarak apandisite yakalanma olasılığı 6-10 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde görülen kusma ve karın ağrısı ile doktora gidildiğinde apandisitin tanısının konulması çok daha kolay olmaktadır. 

Bebeklerde Apandisit Belirtisi Karın Ağrısı, karın ağrısı durumu özellikle apandisit rahatsızlığının en önemli olan belirtisinden birisidir. Çoğunlukla bebeğin göbeğinin çevresinde ya da midesinin üzerinde ağrılar ortaya çıkmaktadır. Apandisitte ortaya çıkan karın ağrısı genellikle sürekli devam eden bir ağrıdır. Özellikle karın ağrısı bebekte azalma yerine sürekli olarak çoğalma gösterir. Ayrıca ortaya çıkan bu ağrı nedense hiç geçmez. Bebekte meydana gelen apandisitin ağrısı 4-6 saat arasında olabileceği gibi, aynı zamanda 1-12 saat arasında ağrılarda değişimler söz konusu olabilmektedir. Ardından bu ağrı bebeğin karın bölgesinin sağ alt kısmına yerleşmektedir. Bazı bebeklerde çoğunlukla sağ alt karın bölgesi tarafında ağrı meydana gelirken, farklı yerlerde ağrılar mevcut olabilmektedir. Bazen apandisit ağrısı makatta, sağ ve sol kasıkta ya da mesanede ağrı şeklinde belirtiler verebilmektedir. Bebekler konuşamadıkları için nerelerinde ağrı olduğunu söyleyemez, ancak devamlı olarak ağrı çekmesinden dolayı şiddetli ağlama krizlerine girmektedir. 

Bebeklerde Apandisit Belirtisi Kusma, Bulantı ve İştahsızlık, bebeklerin ve bütün hastaların yaklaşık olarak %90-95'inde apandisitin ilk ortaya çıkan belirtisi iştahsızlıktır ve bu nedenle pek önemsenmez. Apandisitin bebeklerde görülen başka bir belirtisi de ortaya çıkan kusma ve bulantı en önemli olan diğer iki belirtisidir. Çünkü hastaların %75'inde genellikle apandisit belirtisi olarak ilk görülen aşırı mide bulantısıdır. Bebek bir şeyler yediği zaman istem dışı olarak kusar, eğer bir şey yemez ise, kusma durumu görülmez. Ayrıca bebekte apandisit için görülen  bu belirtilerin dışında gaz çıkaramama problemi, ishal ve kabızlık sorunları şeklinde belirti göstermektedir. Fakat apandisit belirtileri ortaya çıktığı zaman bunlar apandisit için kesin bir teşhisin konması için bazen yeterli olmaz. Bebeğe yapılan muayene sonrasında apandisitin patlayıp patlamadığı şeklinde belirtiler farklılık göstermektedir. Ayrıca apandisit belirtilerine benzeyen bir çok hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle yapılan muayeneden sonra eğer belirtiler apandisiti gösteriyorsa, o zaman teşhisi konulabilir. Ayrıca apandisit teşhisi konulduktan sonra patlamadan ve vücuda yayılmadan önce mutlaka hemen müdahale edilmelidir. 
]]>
Kapalı Apandisit Ameliyatı https://www.apandisit.gen.tr/kapali-apandisit-ameliyati.html Wed, 28 Nov 2018 04:19:29 +0000 Kapalı Apandisit Ameliyatı, hastalara uygulanan kapalı apandisit ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Kapalı apandisit ameliyatı çoğunlukla 30 dakika kadar kısa bir sürenin sonunda tamamlanmaktadır. Ayrıca açık apa Kapalı Apandisit Ameliyatı, hastalara uygulanan kapalı apandisit ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Kapalı apandisit ameliyatı çoğunlukla 30 dakika kadar kısa bir sürenin sonunda tamamlanmaktadır. Ayrıca açık apandisit ameliyatına göre kapalı apandisit ameliyatı hastalara büyük avantaj sağlamaktadır. Kapalı apandisit ameliyatı olan hasta sadece bir gün süreyle hastanede yatırılmaktadır. Ayrıca genel anestezi altında yapılan kapalı apandisit ameliyatında hasta yapılan işlemlerin hiç birini duymaz ve kesinlikle hatırlamaz. Kapalı apandisit ameliyatı çoğunlukla hastanın karın duvarından açılan küçük bir deliğin içerisinden sokulan ince uzun çubuklar ile kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Kapalı Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır Ameliyat öncesinde hastaya genel anestezi uygulandıktan sonra göbekten açılan küçük bir kesinin içinden karın boşluğuna sokulan ince çubuk ile yaklaşık olarak 4 litre gaz verilerek şişirilir. Karın duvarının içine verilen gaz özellikle karın duvarının yükselmesini sağlamaktadır. Ardından küçük delikten içeriye apandisit ameliyatı için kullanılan cerrahi aletlerin rahat kullanımı için alan ayarlanmış olur. Ardından küçük delikten karın boşluğuna gönderilen çubuk şeklindeki kamera sayesinde karın içinin bütün görünümü televizyon ekranına yansıtılmaktadır. Karın içindeki kamera genellikle görüntünün istenilen açıdan rahatlıkla büyütülerek yansıtılmasını sağlamaktadır. Ayrı iki küçük delikten içeriye başka iki adet daha cerrahi alet girer. Cerrah kesiden içeriye giren ince aletler ile ameliyatı televizyon ekranından rahatlıkla takibini yaparak işleme devam eder. Açık apandisit ameliyatında olduğu gibi kapalı apandisit ameliyatında da aynen apandisitin hem kökü hem de damarı bağlanarak apandisit bulunduğu yerden tamamı ile alınarak çıkarılır. Kapalı apandisit ameliyatı en fazla yarım saat sürmektedir. Kapalı apandisit ameliyatı tamamlandıktan sonra hastanın  karın içine verilen gaz boşaltılır, daha sonra küçük kesilere gizli dikişler atılarak apandisit ameliyatı tamamlanmış olur. 

Kapalı Apandisit Ameliyatının Avantajları Nelerdir özellikle açık apandisit ameliyattaki gibi hastanede yatış üresi aynı şekilde tekabül etmektedir. Ancak hem yara hem de konfor açısından açık apandisit ameliyatına göre kapalı apandisit ameliyatı daha avantajlı olmaktadır. Açık apandisit ameliyatına göre kaplı apandisit ameliyatının maliyeti biraz daha yüksek olmaktadır. Genellikle apandisit hastalığının tanısının konulmasında güçlük çekildiğinde, karın içerisinde başka problemler söz konusu olduğu zaman kapalı apandisit ameliyatı daha avantajlı olmaktadır. Ayrıca doğurganlık çağında olan kadın hastalarda ve obez hastalar için kapalı yöntem ameliyat ameliyatlara göre çok daha büyük avantaj sağlamaktadır.
]]>
Apandisit Tümörü https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-tumoru.html Wed, 28 Nov 2018 05:36:32 +0000 Apandisit tümörü, nadiren de olsa görülebilen bir tümör çeşididir. Çok duymamış olabilirsiniz. Genelde bizler apandisit ağrıları, belirtileri yada patlaması gibi haberler duymaktayız. Apandisit tümörlerine genellikle Apandisit tümörü, nadiren de olsa görülebilen bir tümör çeşididir. Çok duymamış olabilirsiniz. Genelde bizler apandisit ağrıları, belirtileri yada patlaması gibi haberler duymaktayız. Apandisit tümörlerine genellikle apandisit ameliyatı esnasında rastlanmaktadır. Çağımızın sinsi hastalıklarından kansere maalesef vücudun neredeyse her yerinde rastlamaktayız. Apandisit organı karnımızın sağ alt bölümünde, kalın bağırsağın başlangıç kısmında ve kör bağırsağın uç kısmında bulunan parmak biçiminde bir organdır. Uzunluğu ortalama 6-9 cm arasındadır. Bu organ tarafından bağışıklık sistemi ile ilgili bazı maddeler salgılamaktadır. Apandisit tümörlerinde erken tanı büyük önem taşımaktadır. Organlara yakın olduğu için metastaz olasılığı çok yüksektir. Hastalığın yayılma hızı cerrahi müdahale sonrası yaşam süresini belirleyebilecek etkenler arasında yer almaktadır. Apandisit ameliyatı sırasında karşılaşılan yada varlığı bilinen tümörler aşağıdaki gibidir.  

Apandisit bölgesinde görülen tümörler
Karsinoid tümör apandisit ameliyatları esnasında rastlanılan tümörlerden biridir. Ortalama 200 ameliyattan birinde görülebilmektedir. Apandisit tümörleri içerisinde %50 oranında görülme sıklığı vardır. Bu tümör rastlanan hastalarda yaşam süresi genellikle 5 yıl olarak kayıtlara geçmiştir. Adenokarsinoid tümör bu bölgede rastlanan bir diğer tümördür. Apandisit tümörleri içerisinde gablet hücreli tümör olarak da adlandırılmaktadır. Bu tümörün yapısında hem kanser hem de karsinoid tümörü özellikleri görülmüştür. Seyri kötü ilerleyen bir yapıda olduğu için hastaların ancak %70 kısmı 5 yıllık yaşam süresine sahip olmaktadır. Psödomiksoma peritonei yine apandisit kaynaklı bir tümördür. Apandisiti tümörlerinin %20'sini oluşturan bu tümör jöle gibidir ve boyutları 10-15 kg kadar olabilmektedir. Bu ntümöründe fıtıklaşma, karında şişlik ve huzursuzluk hissi gibi belirtiler olmaktadır. Apandisit bölgesinde oluşmayan ancak yakın organlardan metastaz yapan bir tümör olan taşlı yüzük hücreli karsinom nadir görülmektedir. Ancak agresif bir tümör tipidir.

Tanı
Apandisit tümörü tespit edildiği zaman kalın bağırsağın sağ yarısının alınması gerekmektedir. Erken tanı çok önemlidir. Apandisit tümörü olan hastalarda ailevi akdeniz ateşi hastalığının varlığı düşünülmektedir. Apandisit tümörleri genellikle, genel Cerrahi, gastroenteroloji, radyoloji ve onkoloji uzmanları tarafından ortaklaşa bir takip sonucunda tedavi edilir. Ameliyat sonrası kemoterapi tedavisi uygulanabilmektedir. Bu ameliyatlar sonucunda hastanın 10 yıllık yaşam şansı %65 olurken, 5 yıllık yaşam şansı %80 civarındadır.
]]>
Apandist Ne Tarafta https://www.apandisit.gen.tr/apandist-ne-tarafta.html Thu, 29 Nov 2018 00:01:11 +0000 Apandist Ne Tarafta, Apandist, çoğu kişilerin sıkça yerini karıştırdığı önemli fakat insan ömründe ameliyatla alındığında yokluğu sorun olmayan bir organdır. Apandist ne tarafta, bedenimizde, sağ kasığın biraz ü Apandist Ne Tarafta, Apandist, çoğu kişilerin sıkça yerini karıştırdığı önemli fakat insan ömründe ameliyatla alındığında yokluğu sorun olmayan bir organdır. Apandist ne tarafta, bedenimizde, sağ kasığın biraz üstünde bulunur. Apandist ağrısı genelde gaz sancısı ve kadınlarda regl, pms dönemi ağrıları ile karıştırılmaktadır. Ayırt edici ağrılarıysa şu şekildedir, apandist ağrısı birkaç gün sürer. En belirgin özelliği ise, apandist ağrısı ile birlikte kabızlığın ortaya çıkmasıdır. Yani apandist bir sorun var ise büyük tuvalete çıkarmaz, engel olur. Bir başka ayırt edici özellik ise, apandist ağrısında sağ kasık ağrıdığı zaman bu ağrıya göbek çevresi ya da sağ baldırda dahil olur, ağrı zirve yaptığında hastanede olmak en iyisidir çünkü apandist patladığında tüm bedeni zehirler, hızlı bir ölüm görülür. 

Sağ kasık ağrısını önemsiz görmemek gerekir, tüm sağ kasık ağrıları apandist değildir elbette fakat bahsi geçen ayırt edici ağrı özelliklerini göz ardı etmemek gereklidir.Apandisitle ilgili merak edilenler:Apandisit ne tarafta, incebağırsakla kalınbağırsağın birleştiği bölgenin alt tarafında kalan yedi santim uzunluğundaki bağırsak parçası olan körbağırsağın apandis ismi verilen 7-12 santimlik, içi boş olan çıkıntısının iltihaplanmasıdır. Apandisit bir bakteri iltihabıdır. Apandisit 10-30 yaşları arasında sık sık görülür. Apandisitin Belirtileri göbek çevresinde ağrı varsa, daha sonraları hafif ateşle ağrı karnın sağ alt bölümüne iner. Sindirim güçlüğü, kabızlık veya ishal görülür. Hastanın çok sık kusması olağandır. Ağız ve dilde kuruluk olması sebebi ile hasta iştahsızdır.

Apandisit rahatsızlığı sonrası bütün karın bölgesi, özellikle de karnın sağ alt bölgesi duyarlıdır. Hafif olan ateş süreklidir. Pelvis kemiğinin çok duyarlı olması önemli bulgudur. Apandis patladığı takdirde bütün belirtiler şiddetlenir (Apandisit Patlaması). Karın ön duvarlarında sertleşme görülür. Aynı zamanda ateş yükselir ve hastada bir çeşit şok hali görülür.

Apandisitin Tedavisi,  Apandistin tek tedavisi ameliyattır. Ameliyatın olanaksız olduğu hallerde kişiye yatak tedavisi, antibiyotikler, sıvı gıda rejimi uygulanır. Karın zarı iltihabı olasılığında hemen bir ameliyat gereklidir. Fakat apse oluşuyorsa, apsenin boşaltılabilmesi için yerelleşmesini beklemek gereklidir.
]]>
Apandisit Çeşitleri https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-cesitleri.html Thu, 29 Nov 2018 12:36:59 +0000 Apandisit çeşitleri; apandis karnın sağ alt tarafında kalın bağırsağın bir uzantısıdır. Solucan şeklindedir ve içinden herhangi bir besin geçmez. Uzunluğu 8-10 cm kadardır. Apandisin dışkı, safra taşı, tümör veya Apandisit çeşitleri; apandis karnın sağ alt tarafında kalın bağırsağın bir uzantısıdır. Solucan şeklindedir ve içinden herhangi bir besin geçmez. Uzunluğu 8-10 cm kadardır. Apandisin dışkı, safra taşı, tümör veya bağırsak kurdu gibi sebeplerle tıkanıp iltihaplanmasına apandisit denir. Apandisin vücuttaki görevi henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak fazla miktarda lenf dokusu içerdiği belirlenmiştir. Apandisin iltihaplanması sonucu yırtılıp karın bölgesine yayılmasıyla ciddi sorunlar oluşabilir. Apandisit tedavi edilmezse ölüme yol açacak kadar tehlikeli bir hastalıktır. Bundan dolayı erken tanı ve müdahale bu hastalıkta çok önemlidir.  

Apandisit Çeşitleri
İki çeşit apandisit vardır. Bunlar; kronik apandisit ve akut apandisittir. Apandisit çeşitlerinin bilinmesi teşhis ve tedaviyi daha kolay hale getirir.

Kronik Apandisit

Akut apandisite göre daha hafif geçer. Hemen ameliyat gerekmez. Kadınlarda, ergenlik ve gençlik dönemlerinde daha çok görülür. Ayrıca kentte yaşayan insanlarda kırsalda yaşayanlara göre daha sık görülür.
Belirtileri:
Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Sağ kasıkta çok şiddetli olmayan ağrılar hissedilir. Ancak bu ağrılar kişinin işini yapmasını engelleyecek düzeyde olabilir. Aşırı güç harcama, bağırsaklara veya mideye iyi gelmeyen bir yemekten sonra, rahatsız edici uzun bir yolculuktan sonra sağ kasıkta apandisit ağrıları ortaya çıkabilir. Bu ağrıya iştahsızlık, kusma, bulantı gibi rahatsızlıklar da eklenebilir.
Kronik apandisitin bazen mide ülserini andıran belirtileri vardır. Mide yanması, mide ağrısı, bulantı, ekşime bu belirtilere örnek olarak verilebilir. Bu belirtiler iltihaplı olan apandisitin mideyi etkilemesi sonucunda oluşmuştur.
Tedavisi:
Kronik apandisit tedavisinde, ameliyat en kesin çözüm yoludur. Hastanın yaşadığı sıkıntıları tekrar yaşamaması ve hayati tehlikesinin olmaması için apandisin alınması en sık uygulanan yöntemdir. Hasta genel anestezi ile uyutulur. Cilt dokusu üzerindeki 10 santimetrelik bir alanda operasyon yapılır. Apandis ameliyattan önce patlamış ve karın içerisine iltihap akmışsa bu iltihap temizlenir. Apandis alınarak operasyon tamamlanır. Bu ameliyatta laparaskop adı verilen bir cihaz da kullanılabilinir. Bu cihazın ucunda bir kamera vardır ve operasyon kameradan alınan görüntülerle yapılır. Laparaskopi denilen bu yöntemle hasta daha kısa sürede iyileşebilir. Ameliyat sonrasında hasta çoğunlukla 12 saatte ayağa kalkıp hareket edebilir. Eski yaşamını sürdürmesi ise 1 ay kadar sürebilir. 

Akut Apandisit
Apandisin kalın bağırsağa açılan kısmı herhangi bir nedenden ötürü tıkanabilir. Bunun sonucunda mikroplar burada birikerek apandisin şişmesine ve iltihaplanmasına neden olur. Buna akut apandisit adı verilir. Şişme sonucu baskının artması ile apandis bir noktadan delinebilir. Bu duruma halk arasında "apandisit patlaması" denir. 
Toplumda her 100 kişiden 8'inde görülme ihtimali vardır. Her yaşta görülebilir ancak 20-30 yaş grubunda daha sık görülebilir.  Oluşmaması için alınan bir önlem veya önceden kullanılan bir ilaç yoktur.
Belirtileri:
Akut apandisitte ilk zamanlarda karın bölgesinde yeri tam olarak gösterilemeyen bir ağrı oluşur. Hastada bu ağrıdan dolayı tuvalete gidip dışkılama isteği belirir. Ancak dışkılama yapılsa bile ağrı geçmez. 6-12 saat arasında ağrı karnın sağ alt bölgesine kayar ve buraya yerleşir. Hastanın bu bölgesi hassas bir hale gelir. Hasta ağrı korkusuyla hareket etmek, gülmek, öksürmek, zıplamak istemez. Bu ağrıyla beraber hastada yüksek ateş, halsizlik, bulantı, kusma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. 
Tedavisi:
Akut apandisitin etkili ve tek yöntemi cerrahi operasyonla apandisin alınmasıdır. Bu ameliyat "apendektomi" olarak adlandırılır. Yarım saat ile bir saat kadar sürebilir. Ameliyat kapalı veya açık yöntemle yapılır. Her iki operasyonu]]> Apandisit Kanseri https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-kanseri.html Thu, 29 Nov 2018 21:21:11 +0000 Apandisit Kanseri, çok ender olarak apandis organında kanser görülebilir. Sindirim sisteminde bulunan her 200 kanserden birinin, apandis den kaynaklandığı bilinir. Apandisit ameliyatlarından sonra apandis organının doku incelemes Apandisit Kanseri, çok ender olarak apandis organında kanser görülebilir. Sindirim sisteminde bulunan her 200 kanserden birinin, apandis den kaynaklandığı bilinir. Apandisit ameliyatlarından sonra apandis organının doku incelemesinde, aşağı yukarı, % 0.1-1.0 olasılıkta apandisit ya da apendiks kanserine rastlanmaktadır. Apandisit tümörlerinin % 10’unu oluşturmaktadırlar.

Karsinoid tümör: Her 300 apandisit ameliyatından birinde ise karsinoid tümöre rastlanmaktadır. Karsinoid tümörler, apandis tümörlerinin aşağı yukarı % 50’sini oluşturmaktadırlar. Bu kişilerde ortalama 5 yıllık sağ kalım % 85 seyrindedir.

Adenokarsinoid tümörler: Apandisten oluşan adenokarsinoid tümörlere goblet hücreli kanser ismi de verilir. Adenokarsinoid tümörlerde, hem kanser, hemde karsinoid tümörlerinin özellikleri bulunur ve bu sebeple bu ismi taşırlar. Bu tümörlerin seyri daha kötüdür ve ortalama 5 yıllık sağ kalma % 78 civarındadır.

Psödomiksoma peritonei: Apandisten oluşan ve hücre içermeyen yalnızca müsin içeren tümörlerdir. Apandis tümörlerinin % 20’sini oluştururlar. Bu tümörler aynı jöle görünümünde olup, hayli büyük olmaktadırlar ve 10-15 kg ağırlığına kadar çıkabilirler. Karında şişlik, fıtıklaşma, huzursuzluk, bağırsak düğümlenmesi, yumurtalıkta kitleler ile kendini göstermektedir.

Taşlı yüzük hücreli karsinom: Çok nadir görülen fakat çok saldırgan bir tümör olup, bu tümör ağırlıklı olarak mide ve kalın bağırsakta görülmektedir ve nadiren apandiste yerleşebilir.

Paraganglioma: Damarlar, böbrek üstü bezi ve sinirlerin kenarlarında yer alan tümörlerdir. Genelde iyi huylu olarak kabul edilir ve cerrahi olarak çıkartılmaları, tedavi adına yeterlidir.

Apandisit kanseri belirlenmesi durumunda kalın bağırsağın sağ tarafının alınması gerekir ve  bu girişime sağ hemikolektomi ismi verilir. Bu ameliyatlar geçmişte açık cerrahiyle gerçekleştirilirken, günümüzde kanser cerrahisi (Onkolojik Cerrahi) tecrübesi olan bu hasta grubunda 5 yıl sağ kalma % 80 ve 10 yıl sağ kalma ise ortalama % 60 seyrindedir.

Apandisit ameliyatı olan bir kişide belirtiler tekrarlayabilir mi

1997’de Barber ve arkadaşı apandisit sebebi ile ameliyat olan hastaların % 6.5’inde belirtilerin tekrarlayabileceğini belirlemişlerdir. Bu durumun apandiks organının bırakılan kök bölgesinde olabileceği ya da bu apandis kökünün (güdük) uzun olması sebebiyle olabileceği düşünülmektedir. Bu hasta grubunda, ailevi akdeniz ateşi ya da FMF hastalığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Apandisit KanseriApandis kanseri problemi yaşandığında hangi uzmana başvurmak gerekir

Apandis kanserleri genelde, Genel Cerrahi, Radyoloji, Gastroenteroloji ve Onkoloji Uzmanlarının beraber yürüttüğü bir takip ile tedavi edilir. Bağırsak cerrahisi (kolorektal cerrahi) üstünde yoğunlaşan cerrahlar ise kolorektal cerrah olarak bilinir.

]]>
Apandisit Ne İşe Yarar https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-ne-ise-yarar.html Fri, 30 Nov 2018 20:08:32 +0000 Apandisit Ne İşe Yarar, Apandisit bir hastalık adıdır. Vücut içerisinde görev yapabilecek herhangi bir işlevi yoktur. Apandisit, körbağırsağın üstünde yer alan apandisitin iltihaplanmış halidir. İltihap yapan apandis Apandisit Ne İşe Yarar, Apandisit bir hastalık adıdır. Vücut içerisinde görev yapabilecek herhangi bir işlevi yoktur. Apandisit, körbağırsağın üstünde yer alan apandisitin iltihaplanmış halidir. İltihap yapan apandistin yerinden kesilip çıkarılması ile tedavisi yapılmış olur. Dolayısıyla apandisit ne işe yarar diye merak edilebilir. 

Apandisit Ne İşe Yarar: Karın sağ alt bölgesinde adına apandis (apendiks) denilen kalın bağırsağa bağlı bir uzantı bulunur. Bu organ solucan şeklindedir ve hareket kabiliyeti vardır. Apandisin içerisinden bir besin geçmez. Bu organın uzunluğu çocuklarda biraz daha fazla olur. Yaklaşık 9–10 santim uzunluğunda ama bundan daha kısa veya daha uzun olabilir. Bulunduğu yer bazı kişilerde farklılık gösterebilir. (Situs inversus benzeri) böyle bir durum apandis rahatsızlığı olan insanlarda tanı koymayı zorlaştırmaktadır.
Tıp dünyası 2007 yılına kadar apandisin görevini tam olarak bilemiyordu. Ancak 2007 senesinde, Amerika’ nın kuzey karolina bölgesinde bulunan Duke Üniversitesi uzmanları apandisin görevini tespit ettiler. 

Peki, Apandisit ne işe yarar Scientific Dergisi’nin yayınladığı Cerrah Bill Parker araştırma sonucuna göre, vücut içinde bulunan yararlı mikrop ve bakteriler besinlerin daha iyi sindirilmesine yardım ediyor. Ama bu mikroplar hastalık ya da dışarıdan gelen etkenlerle azaldığı zaman Apandis burada devreye giriyor. Apandistin görevi vücuda yararlı mikropların üreme ve saklanmasını sağlıyor. Bu şekilde sindirim sistemine yardım ediyor. Bu arada bağışıklık sisteminin güçlenmesine de etki ediyor. Buna göre Apandisit iki görevi yerine getirmektedir.
 • 1. Apandis vücuda yararlı mikropları üreterek, sindirim sistemine yardımcı oluyor.
 • 2. Apandis ürettiği bu mikroplar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor.
Apandisit Ne İşe YararApandisit İltihaplanması, Apandisit: genellikle dışkı ya da daha az bir olasılıkla tümör, safra taşı veya bağırsak kurdunun tıkaması sonucu, apandisin iltihaplanması ile apandisit oluşur. Apandisit oluşumu sonucunda yırtılarak karın bölgesinde yayılır. Bu durum çok ciddi problemler ortaya çıkarır. Tedavi yapılmadığı zaman, tehlikeli bir hastalık olabilen apandisit, karın zarının iltihaplanmasına yol açabilir. 
Apandisitin göstergeleri, çok şiddetli karın ağrısı, kasıklar ve bacağın vücutla birleştiği noktalarda ağrı ayrıca mide bulanmasıdır.
]]>
Apandisit Nerede https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-nerede.html Fri, 30 Nov 2018 21:29:31 +0000 Apandisit Nerede, Apandisit körbağırsağın üzerinde bulunan iltihaplı türüdür. Karnın sağ alt kenarında, apandisitin kalın bağırsağın uzantısında bulunan ve solucanımsı şekliyle, hareketler yönüyle apandisi Apandisit Nerede, Apandisit körbağırsağın üzerinde bulunan iltihaplı türüdür. Karnın sağ alt kenarında, apandisitin kalın bağırsağın uzantısında bulunan ve solucanımsı şekliyle, hareketler yönüyle apandisitin içinde değişik bir besin türü geçmez. Uzunluğu bakımından çocuklarda biraz daha yoğundur. Genelde 9-10 cm uzunluğunda, ancak bundan daha az veya çoktur. Barındığı yerde bazı kişilerde değişiklik gösterir. Buda apandisit hastalığı olanlarda tanı koymayı güçleştirir. Apandisit genelde dışkının ya da daha az oluşumla safra taşı, tümör veya bağırsak kurdunun tıkanması nedeniyle iltihaplı apandisit denir. Apandisit vücudun fonksiyonu halinde daha tam bilinememektedir. Yalnızca lenf dokusu açısından oldukça zengindir. Çoğu apandisit iltihabı yarıp ve karın kısmına doğru yayılarak, belirli sorunlar oluşturur.Tedavi edilmediği zamanlarda daha artırıcı etkene sahip olan apandisit, karın zarı da iltihab sebebiyetini verir.

Apandisit Teşhisi Nasıl Konur

Apandisit tanısını koymak için hastalığın belirtisinde birden fazla hastalıkları da görülür. Genellikle yer değiştirdiği gerekçesiyle tanısını koymak giderek zorlaşır. Doktor muayenesinden geçen hastalar hareket yapmaktan çekinti duyarlar. Hareketler esnasında ağrılar çoğalıp apandisit endişesini verir. Ultrason yapılması ve bilgisayarlı tomografisiyle apandisit  ile bilgiler toplanır. Ayırt edebilmek için çevre organları incelemeye alınır. Ama karın sağ alt köşesine hafif bastırırken ağrı daha da artarsa önemli bir bulguya rastlanır.

Apandisit Nerede

Apandisit Belirtileri;

Göbek etrafında bir ağrı oluşur. İleriki zamanda hafif ateşlenmeyle beraber ağrının karın sağ alt kısmına ulaşır. Sindirim zorluğu, kabızlık veya ishal görülür. Hasta, daha fazla kusar ve ağızla beraber dilinde kuruması sebebiyle hasta iştahsızlık yaşar. Diğer bulgular;

 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • Ağrılar başladıktan sonra kusma
 • Karın bölgesinin şişmesi
 • Gazla birlikte görülen kabızlık veya ishal
 • Gaz çıkarmakta zorlanma
 • Ateşlenme
 • Rektum bölgesinde ağrı
 • Ağrılı idrara çıkma

Apandisit Nerede Bulunur

İncebağırsakla kalınbağırsağın bağladığı yerin alt kısmında kalan yedi santim uzunluğunda bağırsak parçasına ait körbağırsağın apandisit türü olan 7-12 santimlik, içinin boş, çıkıntısı da iltihaplıdır. Apandisit bir bakteriyel türüdür. Apandisit 10-30 yaş aralığında yoğun görülür. Apandisit vücudun sağ kasığının üzerinde olan Apandisit ağrılı bir durum olmayarak genellikle gaz sancılı ve kadınların regl dönemlerine benzetilir. Apandisin ağrıları sağ kasıkla başlar, bu sebepler asla sağ kasıkta hissedilen ağrı oluşumlarını mutlaka tetkikleri yapılmalıdır. Tabii kasıkların ağrıları apandisitten de olmayabilir. Fakat bu kadar ciddiyet taşıyan hastalığı ihmale getirmemek gerekir.

Apandisit Hastalığı Sonrası;

Bütün karın kısımları, genelde karın sağ alt kısmında oldukça hassastır. Hafif seyreden ve sürekli ateşlenmedir. Pelvis kemiği ile fazla hassas olması durumun ciddiyetini gösteren tanıdır. Apandisit patladığı zaman her belirtilerinde şiddetlenme gösterir. Karın ön duvarında katılaşma görülür. Bununla birlikte ateşte yükselmeye başlar. Hastanın durumunda bir tür şoklanmadır. Apandisitin alındığı vakit vücudun çeşitli bir işlevi bozukluklar görülmez. Hasta uygun koşullarda ameliyat sonrasında ayağa kaldırılıp, yürümesi sağlanır. Hastaya özgü bir beslenme oluşturmaz. Ağrı kesicisi ve antibiyotik verilip hastaya çıkış yapılır. 2-3 gün süreli kapalı kalacağı ortamda, 3. gün pansumanları yapılır. Hastalarda ameliyat sonrasında ağır eşyalar kaldırmamalıdır. Ağır işler ve egzersiz yapmamalıdır. Açılan dikişleri olduysa, bu dikişler bir hafta sonra alınmaktadır.

Apandisit Tedavisi;

Kesin tanısı ameliyattır. Ameliyatı olmayan durumlarda hasta yatak istirahati, antibiyotikler, sıvı]]> Apandisit Ameliyatı Sonrası https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-ameliyati-sonrasi.html Sat, 01 Dec 2018 18:24:24 +0000 Apandisit ameliyatı sonrası, hastanın 24 saat içerisin de kalkıp yürümesinde ve bir şeyler yiyip içmesinde her hangi bir sakınca yoktur.  Apandistin alınması ile hastanın vücudunda her hangi bir işlev bozukluğu g Apandisit ameliyatı sonrası, hastanın 24 saat içerisin de kalkıp yürümesinde ve bir şeyler yiyip içmesinde her hangi bir sakınca yoktur.  Apandistin alınması ile hastanın vücudunda her hangi bir işlev bozukluğu görülmez ve kişiler normal yaşantılarına bir hafta gibi kısa bir süre sonrasında dönebilir. Genelde apandis ameliyatı sonrasında hastaları zorlu bir süreç beklemez ve kişiler de çok ağrı uyandıracak her hangi bir problem gözlenmez.. Ameliyat olan hastaların bazıları sadece ameliyat oldukları gün taburcu edilebilirken bazı hastaların bir gün daha hastane de kalması uygun görülür. Taburcu olan hasta için her hangi bir beslenme listesi verilmez ve normal beslenme alışkanlıklarına devam edebilirler. Apandist ameliyatı olan her hastaya evde kullanması için çeşitli ağrı kesiciler ve durumuna göre farklı mg da antibiyotik verilir. Kişinin ameliyatlı bölgesine 3. gün olmak kaydıyla pansuman yapılabilir ve ardından bölge temiz bırakılarak kapatılır.

Ancak hastanın ameliyattan sonra ağır kaldırmaması ve fazla yorucu işlerde çalışmaması gerekir. Bu durum kişinin ameliyatlı bölgesinde patlama sorununa yol açarak bölgenin tekrar bir operasyon geçirmesine neden olabilir. Belli bir dönem hastanın ağır işlerde bulunmaması gerekir ve operasyonu açık ameliyat şeklinde geçmiş ise dikişlerini aldırması için bir hafta sonra sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.  

Apandisit Ameliyatı Sonrası

Ameliyatın ardından bölge de enfeksiyon oluşmuş ise kızarıklık veya şişlik olarak kendini belli eder. Böyle durumlarda kişilerin hastaneye veya en yakın sağlık kuruluşuna gidip bölgenin bakımını yaptırmaları gerekir. Çok fazla olmasa da hastaların bazıları ameliyatın arkasından apse durumu ile karşı karşıya kalabilirler. Lakin bu gibi durumlar da hastanın tekrar hastaneye yatırılması ve damar yolundan antibiyotik verilmesi gerekebilir. Nadiren de olsa hasta tekrar ameliyata alınabilir.

]]>
Apandisit Nedir https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-nedir.html Sun, 02 Dec 2018 17:29:37 +0000 Apandisit, karnın sağ alt bölgesinde, kalın bağırsağın başlangıcında ve kör bağırsağın uç kısmında parmağı andıran bir organdır. Bağırsak genellikle 6-9 cm uzunluğundadır. Vücutta tam olarak fonksiyonu Apandisit, karnın sağ alt bölgesinde, kalın bağırsağın başlangıcında ve kör bağırsağın uç kısmında parmağı andıran bir organdır. Bağırsak genellikle 6-9 cm uzunluğundadır. Vücutta tam olarak fonksiyonu bilinmemekte, ancak bağışıklık merkezi ile alakalı bir takım maddeler salgıladığı sanılmaktadır. Cerrahi ile apandistin alınması sonucunda vücutta herhangi bir işlev kaybı olmamaktadır.

Apandisit, apandistin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Genellikle parmağı andıran apandisitin kök kısmında oluşan tıkanmaya bağlı olarak apandisit oluşum göstermektedir. Bütün yaşlarda ortaya çıkmasına rağmen en çok 10-30 yaş arasında oluşum göstermektedir.

Apandisit Belirtileri

Apandisit nedeni ile oluşan yakınmalar son 1 ya 1-3 gün içinde ortaya çıkabilir. Apandisitte en önemli belirti karın ağrısıdır. Karın ağrısı göbek kısmında ağır ağır başlar. İlk başlarda hafif ve belirsiz bir şekilde seyreder. Oluşan ağrı zaman geçtikçe yer değiştirir ve karın sağ alt bölgesine konumlanır. Ağrı hareket ettikçe daha da artar ve hiç geçmeden devam eder.

Apandisit nedeni ile oluşan ağrı ağrı kesici ilaç kullananlarda, diyabet hastalarında, yaşlılarda ve henüz çocuklarda daha farklı şekillerde oluşum gösterebilir. Apandisit nedeni ile sağlık kuruluşuna başvurmakta geciken bazı hastalarda apandisit patlayabilir. Apandisit patladığı zaman yaşanan ağrı bir süreliğine geçer ve hasta rahatlayabilir. Ancak birkaç saat sonra ağrı ateş eşliğinde daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkar.

Apandisit Nedir

Bulantı Ve Kusma: Özellikle karın ağrısı başladıktan bir süre sonra bulantı ve kusma da yaşanabilir.

İştahsızlık: Apandisit belirtisi olarak iştahsızlık hastaların tümünün %90'ında ortaya çıkabilir. Kişi çok aç olduğu hale bir şey yemek istemez.

Apandisit Tanısı

Apandisit nedeni ile ortaya çıkabilecek belirtiler, aynı zamanda çoğu hastalığın belirtilerine benzediği için apandisit tanısı koymak oldukça güç olabilir. Apandisitin sürekli yer değiştirmesi ile teşhis etmek daha güç olabilir. Doktorun uyguladığı fiziksel muayenede hastanın hareket etmekten kaçınması ve hareket anında ağrının şiddetlenmesi apandisit olasılığını arttırır. Apandisit tanısı için bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi önemlidir. Hastalığı teşhis edebilmek için çevre organların hakkında da bilgi edinmek gerekebilir. Muayene anında karnın sağ alt bölgesine bastırıldığında ağrının şiddetlenmesi apandisit için önemli bir belirtidir.

Apandisit Tedavisi

Apandisit, oldukça kolay tedavi edilebilen hastalıktır. İlaç tedavisi ile apandisit tedavisinde başarı sağlanamaz. Özellikle antibiyotik kullanımı apandisit için hiç fayda sağlamaz. Çünkü apandisit antibiyotiklerin çok zor ulaşabileceği bir yerdedir. Apandisit tedavisi için en idea ve kesin yöntem cerrahidir. Cerrahi işlem sayesinde apandisit alınır, işlem yaklaşık 30 dakika kadar sürer ve hasta 1 gün hastanede gözetim altında tutulur.

Apandisit tanısı konulan bir hastaya hemen tıbbi müdahale etmek gerekir. Çünkü apandisit öl tehlikesi oluşturabilecek ciddi bir hastalıktır. Apandisit tanısından sonra zaman kaybetmeden hastanın ameliyat edilmesi sorunu gidermek için yeterli olur.

]]>
Apandisit Ameliyatı https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 02:27:30 +0000 Apandisit ameliyatı, kör bağırsağın ucunda bulunan apandisitin iltihaplanması sonucunda, vücuttan çıkarılması için yapılan cerrahi işlemdir. Vücut açısından faydası tam olarak bilinemeyen apandistin iltihaplan Apandisit ameliyatı, kör bağırsağın ucunda bulunan apandisitin iltihaplanması sonucunda, vücuttan çıkarılması için yapılan cerrahi işlemdir. Vücut açısından faydası tam olarak bilinemeyen apandistin iltihaplandığında mutlaka tedavi edilip çıkarılması gerekir. Aksi takdirde karın zarı iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Yaşları 10-30 arası olan kişilerde daha sık rastlanan bir durumdur.

Apandistin belirtileri nelerdir

İltihabın en belirgin özelliği künt şekilde başlayan karın ağrılarıdır. Göbek çevresinde başlayan ağrı, bir süre sonra karnın sağ alt kısmında hissedilir. Hareketle, sarsılmayla, gülmekle bile şiddetini arttırır. Sürekli şekilde ağrımaya başlayan bölgede apandisit patlaması meydana gelirse, ağrı bir süreliğine durur. Ancak ateş yükselmesiyle tekrar başlar. Bu belirti çocuklarda, şeker hastalarında ve yaşlılarda  biraz farklı görülebilir. Hastalarda karın ağrısı ile birlikte iştahsızlık, bulantı ve kusma görülebilir. Bu belirtilerin bulunduğu hastalar yemeyi keserek, doktora başvurmalıdır. Bu esnada ağrı kesici ilaçların alınmaması gerekir. Ağrı kesiciler ağrıyı baskılayacağından, teşhisi güçleştirebilir.

Apandisit Ameliyatı

Apandisit muayenesi ve teşhisi nasıl yapılır

Ağrıyla birlikte doktora başvuran hastalarda, karnın sağ alt kısmına elle yapılacak baskıda yoğun ağrı hissedilir. Bu bölgeye bastırılıp eli ansızın çekmekle, karnın içerisinde elektrik çarpmış hissi oluşuyorsa, apandisit olduğu düşünülmektedir. Bu yapılan işleme rebaund adı verilir. Teşhise yardımcı olması için yapılacak kan tahlillerinde WBC beyaz küre ve CRP C-reaktif protein oranına bakılacaktır. Ayrıca ultrason tetkikleri yapılacaktır. Tetkiklerin bazı durumlarda normal çıkması apandisit düşüncesini uzaklaştırmamalıdır. Çünkü bu olay acil müdahale gerektirmektedir. Apandisitin patlaması hayatı riske atacaktır. Buna benzeyen rahatsızlıklarda takip edilerek teşhisin tam olarak konmasına çalışılır. Bazı durumlarda iltihabın ilerlediğinde organın karın içi tabakasıyla ve çevredeki organlarla sarmalandığı görülür. Bu hallerde karnın sağ alt kısmında bir kitle oluşur. Bu duruma plastron adı verilir. Bölgede apse ve çürüme belirtileri yoksa ameliyat ertelenerek, plastronon dağıtılmasına çalışılır. Bu 6-8 haftalık bir süreç yaşanmasına sebep olabilir.

Apandisit ameliyatı öncesinde bulunan riskler nelerdir

Belirtilerin başlamasından sonraki ilk 24 saat yapılacak ameliyatlar oldukça başarılı geçecektir. Bu sürecin uzaması ameliyat anında ve sonrasında hastaya daha zor anlar yaşatacaktır. Bekleme süresinin uzatılması enfeksiyonla şişen apandistin dolaşım bozukluğuna yol açmasına sebep olabilir. Bunun sonucunda meydana gelen çürüme sebebiyle, apandisit  patlaması (perfore apandisit) meydana gelebilir. Bu olay ilk 24 saat içerisinde oluşabilir. Bu hem daha zor bir ameliyatı gerektirecek, hem de hastanın ağrılarını bir süre dindirerek, yalancı bir düzelme sağlayacaktır. Organda delinme olduğunda iltihap çevreye yayılarak, apse oluşumuna sebep olur. Acil olarak ameliyat edilmeyen hastalarda karın içi iltihap gelişmesi izlenir.

Apandisit ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler nelerdir

Ameliyat öncesinde 5-6 saat öncesinden aç olunması gerekir. Belirtilerle birlikte buna dikkat edilmesi önerilir. Ameliyattan önce hasta anestezi uzmanı tarafından kontrol edilerek gereken tedbirlerin alınmasına çalışılır. Hastanın kullandığı ilaçlar sorgulanarak, kan sulandırıcı ilaç alanlarda gereken önlemler alınmalıdır. Acil bir ameliyat olduğundan bekleme yapılamaz.

Apandisit ameliyatı nasıl yapılır

Bu ameliyatlar açık veya kapalı şekillerde yapılır. Açık yapılan ameliyatlarda,  genel anestezi ya da belden aşağısı uyuşturulan hastanın karnını sağ alt bölümüne 2-3 cm bir kesik atılır. Yaklaşık 20-30 dakika sürecek olan ameliyatta, apandistin kökü ve damarı bağlanarak çıkartılır. Teşhisin net]]> Sıkça Sorulan Sorular https://www.apandisit.gen.tr/sikca-sorulan-sorular.html Mon, 03 Dec 2018 21:25:48 +0000 Apandisit vakaları azalmakta mıdır Evet. Açıklaması mümkün olmayan nedenlerden günümüzde, yirmi otuz yıl öncesine göre apandisit vakalarına çok daha az rastlanmaktadır. Apandisit m Apandisit vakaları azalmakta mıdır

Evet. Açıklaması mümkün olmayan nedenlerden günümüzde, yirmi otuz yıl öncesine göre apandisit vakalarına çok daha az rastlanmaktadır.

Apandisit meyve çekirdekleri veya çiklet gibi cisimlerin yutulmasından ileri gelebilir mi

Hayır.

Apandisit bir aile hastalığı olabilir mi veya kalıtımla geçebilir mi

Hayır.

Hangi tür apandisitler vardır

a. Had apandisit. Bu tür apandisit genellikle karın krampları, baş dönmesi veya kusma, karının sağ alt kısmında hissedilen bir sancı ile kendisini gösterir. Bu belirtiler aniden ortaya çıkabilir veya birkaç saat içerisinde yavaş yavaş oluşabilir.
b. Tekrarlanan apandisit. Bu hafif apandisit belirtileri ile kendisini gösterir, derhal ortadan kaybolur ve birkaç ay veya birkaç yıl sonra yeniden meydana gelebilir.

Bir insan kendisinde apandisit olabileceğini nasıl anlayabilir

Karındaki kramplardan, baş dönmesi ve kusma hallerinden ve karnın sağ alt kısmında duyulan sancıdan bir kişi apandisitten şüphelenmelidir. Bu belirtiler birkaç defa devam edebilir ve gittikçe şiddetlenebilir. Nabız artışında artış ve hafif ateş de olabilir. İştahsızlık ve kabızlıkta çok kez apandisit belirtilerindendir.

Karın ağrıları için müshil ne zaman verilmeli

Hiçbir zaman. Yapılabilecek en tehlikeli şey müshil vermektir. Bu, apandisitin patlamasına neden olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Karın ağrıları başlarsa lavman yapılmalı mıdır

Hayır. Ancak doktor hastayı muayene ettikten sonra bunun yapıl­masının gerektiğini bildirdiği takdirde lavman yapılabilir.

Apandisit teşhisi yapıldıktan sonra ameliyat yapılması derhal gerekli midir

Evet, had apandisit çok az vakada kendi kendiliğinden geçer ve çok kez iltihaplanma hali patlamaya veya «peritonit»e neden olabilir.

Apandisiti önlemek için bir çare var mıdır

Hayır.

Apandisit fazla yemek yemekten ileri gelebilir mi

Hayır.

Apandisit teşhisi için ne gibi laboratuar testleri yapılır

Kan tahlili yapılır. Had apandisit hallerinde beyaz han hücreleri (lökositler) genellikle normalin üzerinde bulunur.

Apandisit hali görüldü mü ne kadar bir süre içerisinde hasta ameliyat edilmelidir

Birkaç saat içerisinde.

Apandisit patladığı zaman ne meydana gelir

Apandisitten fışkıran cerahat karın boşluğuna dolar ve peritonite sebep olur. Bu çok tehlikeli bir durumdur.

Bir had apandisit hali buz keseleri kullanılmasıyla tedavi edilebilir mi

Hayır. Ancak bazı hafif vakalar hiçbir tedavi görmeden iyileşebilir.

Hafif bir vaka kendi kendine iyileştiği takdirde daha sonra yeni bir krizin gelmesi için, bir meyil var mıdır

Evet. Sonradan gelecek olan halin ilkinden çok daha ciddî olması mümkündür.

Apandisit ameliyatsız tedavi usulüyle iyileşebilir mi

Bazı nadir vakalarda apandisit büyük dozlarda antibiyotik ilâçların verilmesiyle tedavi edilebilir. Ancak bu iyi bir tedavi usulü olarak görülmeyip ameliyattan daha büyük tehlikeler taşır.

Apandisitin en iyi tedavi yolu nedir

Apandisitin ameliyat yoluyla çıkarılması.

Apandisit ameliyatı ne derece ciddî bir ameliyattır

Erken yapılan bir apandisit ameliyatı hiçbir ciddiyet taşımaz. Eğer ameliyat patlayan bir apandisitten peritonit olan bir hastaya yapıl­maktaysa o zaman bu, ciddî bir ameliyat sayılır.

Apandisit ameliyatı ne kadar sürer

Komplikasyon olmayan bir hastaya yapılan ameliyat ancak beş-on dakika sürer. Komplikasyon göstermiş bir v]]> Apandisit Tedavi Sonrası https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-tedavi-sonrasi.html Tue, 04 Dec 2018 18:07:58 +0000 Kesin tedavi şekli enfekte olmuş appendiksi çıkarmak, oluşan abseyi temizlemektir. Tıptaki ismi appendektomi olan bu ameliyatın günümüzde açık ve laparoskopi olmak üzere iki yöntemi mevcuttur. Açık apandisitte, sağ alt karından y Kesin tedavi şekli enfekte olmuş appendiksi çıkarmak, oluşan abseyi temizlemektir. Tıptaki ismi appendektomi olan bu ameliyatın günümüzde açık ve laparoskopi olmak üzere iki yöntemi mevcuttur. Açık apandisitte, sağ alt karından yapılacak bir kesiyle hastalıklı doku çıkarılır ve bölge iyice temizlenir.

Laparoskopik yöntemde, göbekten yerleştirilen kamera ile sağ ve soldan yerleştirilen iki alet yardımıyla apendektomi yapılır. Ameliyat sonrası dönem, ameliyatın hangi dönemde yapıldığıyla yakından ilgilidir. Erken evrelerde yapılan apendektomilerde sıklıkla bir iki gün içerisinde hasta taburcu edilebilmekteyken, geç patlamış evrelerde bu dönem bir haftayı bulabilmektedir. Yine de her çocuk farklı tepkiler verebilmektedir.

Apandisit Tedavi Sonrası Ameliyattan sonra ölüm oranı son zamanlarda, antibiyotiklerin etkinliğinin artması ve tanı yöntemlerinin güçlenmesiyle % 0.5 seviyelerine inmiştir. Appendektomi sonrası cilt enfeksiyonları % 3 gibi bir oranda görülmekte ve kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Özellikle patlamış apandisit sonrası görülebilen karın içi abseler de kolaylıkla tomografi veya ultrason altında boşaltılarak tedavi edilebilmektedir. Apendektomi sonrası görülebilen ince bağırsak yapışıklıkları da % 1-3 arasında görülebilmektedir.]]>
Apandisit Tedavisi https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 04:04:10 +0000 Apandisit, tedavisi kolay bir hastalıktır. İlaçla yapılan tedavi, antibiyotiklerin kullanılması, hastalığın iyileşmesini sağlamaz. Apandis, antibiyotiğin zor ulaşabileceği bir yerdedir. Kesin tedavi için ameliyat şarttır. Kolay b Apandisit, tedavisi kolay bir hastalıktır. İlaçla yapılan tedavi, antibiyotiklerin kullanılması, hastalığın iyileşmesini sağlamaz. Apandis, antibiyotiğin zor ulaşabileceği bir yerdedir. Kesin tedavi için ameliyat şarttır. Kolay bir ameliyattır. Bu ameliyat sırasında apandisit alınır. Yaklaşık 30-40 dakika sürer ve 1 gün hastanede yatma süresi vardır.

Apandisit, tehlikeli bir hastalık olduğundan ve ölüme yol açtığından, hasta hemen ameliyat edilmelidir. Hastalığın belirtilerinin ağırlaşmasını beklemeden yapılan bu uygulama, tanının yanlış konmasına neden olabilir. Ameliyat sırasında apandis sağlam dahi olsa, çıkarılmasında fayda vardır. Hastalığın şiddetlendiği ve karın zarı iltihabına neden olduğu durumlarda ise öncelikle hastanın genel sağlık durumu kontrol altına alınmalıdır. Fakat çocuklarda böyle bir durum söz konusu ise ameliyat edilmesi gerekir.

Bazen apandis bir zarla çevrilir ve iltihap karın içine yayılmaz. Bu durumda hemen ameliyat yapılmaz. Hastanede gözetim altında tutulan hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. Durum düzeltilemezse hasta, ameliyata alınır. Apandisiti olan kişilerin kendi başlarına ağrı kesici kullanmamaları gerekir. Tedavi sonucunda ağrıları geçmeyen kişilerin doktora tekrar başvurmaları gerekir. Çünkü başka hastalıklar da varolabilir.]]>
Apandisit Tipleri Nelerdir https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-tipleri-nelerdir.html Wed, 05 Dec 2018 05:09:29 +0000 Belirtilerin şiddeti ve hastalığın ağırlığı yalnız apandis iltihabının niteliğine bağlıdır. Akut apandisitin başlıca üç tipi vardır: Mukuslu, irinli ve kangrenli. Cerrahi uygulamada en sık mukuslu apandisite rastlanır. Mukus Belirtilerin şiddeti ve hastalığın ağırlığı yalnız apandis iltihabının niteliğine bağlıdır. Akut apandisitin başlıca üç tipi vardır: Mukuslu, irinli ve kangrenli. Cerrahi uygulamada en sık mukuslu apandisite rastlanır. Mukus salgısının arttığı bu tipte apandis iyice iltihaplanmış, gergin ve büyümüştür. Üzerindeki periton ise alışılmış parlaklığını yitirerek hafif matlaşmıştır.

Mukuslu apandisit hastalığın en hafif tipi olmasına karşın, zamanında müdahale edilmezse irinli apandisite dönüşebilir. İrinli apandisitte, apandis iç boşluğunda ve duvarında biriken irin birçok apse odağı oluşturur. Bu apselerin ülserleşerek apandis dışına açılmasıyla kaçınılmaz olarak periton iltihabı gelişir. Akut apandisitin irinli tipinde körbağırsak ve incebağırsak bağlantı bölgesi gibi apandis yakınındaki bağırsak bölümleri de iltihaplanır. Son olarak, apandis damarlarının pıhtıyla (tromboz) tıkanması sonucunda kangrenli apandisit gelişir.

Apandisit Tipleri Nelerdir Başka bir deyişle, apandise gelen kanın ve dolayısıyla oksijenin azalması, doku ölümüne (nekroz) ve apandisin bağırsaktan kopmasına yol açar. Kopan apandisin ve körbağırsağın içindekiler kayın zarı boşluğuna yayılınca çok ağır bir peritonit oluşur.]]>
Apandisitte Dikkat Edilmesi Gerekenler https://www.apandisit.gen.tr/apandisitte-dikkat-edilmesi-gerekenler.html Wed, 05 Dec 2018 22:10:30 +0000 1.Karın ağrısı olduğu zaman kesinlikle kendi başınıza ağrı kesici almayın, mutlaka bir doktora başvurun. 2.Bazen apandisitte doktorlarda yanılabilir ve yanlışlıkla mide tedavisine başlanır. Eğer ağrınız geçmi 1.Karın ağrısı olduğu zaman kesinlikle kendi başınıza ağrı kesici almayın, mutlaka bir doktora başvurun.

2.Bazen apandisitte doktorlarda yanılabilir ve yanlışlıkla mide tedavisine başlanır. Eğer ağrınız geçmiyorsa tekrar doktora gitmelisiniz.

3.Normal bir apandisit ameliyatı eğer erken teşhis konulursa yaklaşık 15-30 dakika sürmekte ve hasta 1 gün hastanede yatıp çıkmaktadır.

4.Eğer apandisit patlamış ise, ameliyatla apandisit alınır, batın yıkanır ve karın içine 1 adet dren (hortum) konulur ve hasta yaklaşık 2-3 gün hastanede kalır.

Apandisitte Dikkat Edilmesi Gerekenler

5.Erken teşhis ve doğru tedavi hayat kurtarıcıdır.

6.Günümüzde %100 apandisit tanısını koyduracak tetkik, laboratuar ve görüntüleme yöntemi yoktur. Bu nedenle hastanın şikayetleri, muayene bulguları ve kan tetkikleri bir arada değerlendirilip teşhis konulur. Şüpheli vakalar ağrı kesici verilmeden takip edilir.]]>
Apandisit Gidişatı https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-gidisati.html Thu, 06 Dec 2018 17:43:22 +0000 Hastalık gidişine bırakılırsa, yani tanısı konmaz ya da hasta ameliyata izin vermezse nasıl bir gelişme gösterir Bazı iyi huylu olgularda ağrı, kusma ve ateş birkaç gün içinde kendiliğinden azalır ve hasta o an için kendini “i Hastalık gidişine bırakılırsa, yani tanısı konmaz ya da hasta ameliyata izin vermezse nasıl bir gelişme gösterir Bazı iyi huylu olgularda ağrı, kusma ve ateş birkaç gün içinde kendiliğinden azalır ve hasta o an için kendini “iyileşmiş” hisseder. Ama “o an”, geçicidir, çünkü kolayca atlatılan bu ilk krizi kaçınılmaz olarak ikincisi izler. İkinci krizin ortaya çıkış zamanı değişkendir ve arada geçen süre hastalığın kronikleşmesine yol açacak ölçüde uzayabilir.

Bu iyi huylu olguların dışında bazen de 3. ve 4. günlerde periton tepkisi gelişir. Bunun sonucu olarak böğür çukurunda elle hissedilen, sınırları belirsiz, oval bir kütle belirir (plastron). Yatakta dinlenme, karna buz koyma ve antibiyotik tedavisiyle plastron birkaç haftada geriler.

Apandisit Gidişatı Bir başka olasılık da apandisitin yaygın peritonit gibi ağır hastalık durumuna doğru gelişmesidir. Yaygın karın zarı iltihabında belirtiler çok şiddetlidir; ağrı bütün karında duyulur, kusma sıklaşır, hıçkırma belirir ve ateş 400 C’ye kadar çıkar. Hasta endişeli, sıkıntılı, solgun, yüz hatları gerilmiş görünür; dudaklar ve özellikle dil kurumuştur. Acil girişimde bulunulmazsa hasta ölür.]]>
Apandisit Tanısı https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-tanisi.html Fri, 07 Dec 2018 11:58:48 +0000 Apandisitin tanısını koymak zor olabilir. Çünkü hastalığın belirtileri bir çok hastalıkta da vardır. Özellikle apandisitin yerinin değişken olması tanıyı iyice güçleştirir. Doktor muayenesinde hastanın hareket etmekten çekin Apandisitin tanısını koymak zor olabilir. Çünkü hastalığın belirtileri bir çok hastalıkta da vardır. Özellikle apandisitin yerinin değişken olması tanıyı iyice güçleştirir. Doktor muayenesinde hastanın hareket etmekten çekinmesi, hareket sırasında ağrının artması apandisit şüphesini arttırır. Yapılan ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ile apandisin yapısı hakkında bilgi elde edilir. Ayırıcı tanı için, diğer çevre organların da incelenmesi gereklidir. Ayrıca karnın sağ alt tarafına bastırılınca ağrının artması önemli bir bulgudur.

Apandisit çocukluk çağında sık görülmekle beraber, hastaların yarısında tanı oldukça zor olabilir. Özellikle 3 yaşından küçük olanlarda, zihinsel özürlülerde, başka bir hastalık nedeniyle hastaneye yatırılanlarda, jinekolojik nedenli karın ağrıları olabilen genç kızlarda tanı güçleşir. Unutulmamalıdır ki, patlamış apandisitli olguların üçte bir ile yarısı gibi bir bölümü daha önce bir doktor tarafından görülmüş çocuklardır.

Apandisit Tanısı

Genç kızlarda menstruasyon ortası ağrısı, gebelik, yumurtanın kendi çevresinde dönmesi, yumurta kisti; çocukluk çağında bağırsak enfeksiyonları, pankreatit, kabızlık, böbrek taşları, idrar yolları enfeksiyonları, parazitler; daha küçük çocuklarda enfeksiyonlar, zatürre, bağırsak düğümlenmesi (düğümlenme: ince bağırsağın kalın bağırsağın içerisine geçmesi) gibi rahatsızlıklar apandisitle karışabilecek karın ağrıları oluşturabilirler.

Göbek çevresinde başlayıp, sağ alt karına yerleşen gerilemeyen ağrı, kusma (özellikle sarı yeşil renkli, safralı), ateş, gaz ve dışkı yapamama, karında şişlik olması durumlarında, doktorun muayenesini yanıltmamak amacıyla herhangi bir ağrı kesici verilmeden çocuk cerrahı ile görüşmek gerekmektedir.]]>
Apandisit, Ölüme Neden Olabilir https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-olume-neden-olabilir.html Fri, 07 Dec 2018 12:18:59 +0000 Günümüzde apandisit ameliyatları en basit ope­rasyonlardan biri sayılıyor. Ancak tedavisi bu derece kolay olmasına rağmen, ihmal edilmesi halinde. apandisit, tehlikeli bir hastalık oluveriyor. Zamanında ameliyat edilmedi Günümüzde apandisit ameliyatları en basit ope­rasyonlardan biri sayılıyor. Ancak tedavisi bu derece kolay olmasına rağmen, ihmal edilmesi halinde. apandisit, tehlikeli bir hastalık oluveriyor.

Zamanında ameliyat edilmediği zaman İltihaplı apendiksin patlaması ölüme yol açabiliyor. Genç erişkinlerde %15-25, çocuklarda %50-85, yaşlılarda %60-90 arasında patlama ihtimali bulunuyor.

Apandisit, Ölüme Neden Olabilir Prof. Taşçı ile Opr. Hamzaoğlu, özellikle yaşlılar ve çocuklar açsından apandisitin büyük risk oluşturduğuna dikkat çekiyorlar ve “Yaşlı ve çocuklarda bulgular az olduğundan teşhis konulduğunda patlama olayı gerçekleşmiştir. Bu nedenle ölüm riski çok fazladır. Genç erişkinlerde apandisitte ölüm oranı %0.1 in altındayken yaşlılarda bu oran %50 civarındadır” diyorlar.]]>
Apandisitin Nasıl Oluşur https://www.apandisit.gen.tr/apandisitin-nasil-olusur.html Sat, 08 Dec 2018 06:54:37 +0000 Prof. Taşçı ve Opr. Hamzaoğlu, apandisitin oluşması konusunda şunları söylüyorlar: “Apandisit, %90 oranda, apendiks lümeninin (yani apendiksin iç kısmının) dışkı ile tıkanmasından kaynaklanıyor. Sık görülen nedenlerden bir Prof. Taşçı ve Opr. Hamzaoğlu, apandisitin oluşması konusunda şunları söylüyorlar: “Apandisit, %90 oranda, apendiks lümeninin (yani apendiksin iç kısmının) dışkı ile tıkanmasından kaynaklanıyor. Sık görülen nedenlerden biri de tenf dokularının şişmesidir.

Çeşitli nedenlerle apendiksin içi tıkandığı zaman, apen­diks lümeninde sıvı birikir, mikroplar çoğalmaya başlar ve iç basınç artar. Basıncın artması ile apendiks şişmeye başlar ve giderek apendiks dokusunun kanlanması ve beslenmesi bozulur. Daha sonra nekroz (çürüme) ve patlama oluşur.”

Apandisitin Nasıl Oluşur Türkiye Hastanesi uzmanları, iltihaplanmayı durdurmanın mümkün olmadığını belirterek “Apandisit önlenemez; önlemek için herhangi bir metod veya ilaç bulunmuyor” diyorlar.]]>
Apandisit Belirtileri https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 14:09:25 +0000 Başlangıçta ağrı göbek etrafında, karnın üst tarafında veya bütün karında yaygın olabilir. Bu appendisin cidarlarının gerilmesinden doğan bir ağrıdır. Ağrı orta şiddette ve devamlıdır. Akut apandisit başladıktan 6-8 saat Başlangıçta ağrı göbek etrafında, karnın üst tarafında veya bütün karında yaygın olabilir. Bu appendisin cidarlarının gerilmesinden doğan bir ağrıdır. Ağrı orta şiddette ve devamlıdır. Akut apandisit başladıktan 6-8 saat veya daha fazla bir zaman geçtikten sonra ağrı karnın sağ alt tarafına yerleşir. Bu ağrı apandisitin ilk belirtilerindendir. Apandisitin ikinci erken belirtisi iştahsızlıktır. Hastalara sorulunca belirtilerin başlamasından önceki öğünde hatta daha önceki öğünlerde de iştahlarının olmadığını, yemek yiyemediklerini anlatırlar.

Eğer hasta, iştahının iyi olduğunu ve bol yemek yediğini söylerse, apandisit olma ihtimali azalır. Apandisitin üçüncü erken belirtisi bazı hastaların devamlı dışkılama ihtiyacı duyması, fakat bunu yapsa bile rahatlayamamasıdır. Bazı hastalar bunu kabızlık olarak niteler ve rahatsızlıklarının kabızlıktan ileri geldiğini zannederler. Böyle bir durum ortaya çıkınca, dışkı barsak taşı, barsak kurtları, meyve çekirdekleri, yutulmuş yabancı cisimler ve diş v.s. parçaları apandis kanalını tıkamaları, bu kanal içinde salgı, dışkı ve mukus birikmesine ve mikropların daha kolay yerleşip üremesine zemin teşkil ederler. Burada kolayca üreyen mikroplar ise apandis duvarına yerleşecek zamanı kollarlar. Bu ilk belirtilerin ardından bulantı ve kusmalar başlar. Akut apandisitte belirtilerin meydana çıkış sırası da önemlidir. Önce iştahsızlık ve yalancı kabızlık, sonra ağrı ve nihayet bulantı-kusmalar olur. Kusmalar ağrıdan önce başlarsa, apandisit teşhisi şüpheye düşer. İshal olması da teşhisi şüpheye düşürür. Yüksek fakat düzensiz bir ateş vardır.</p> Had apandisit iltihabı tehlikeli bir hastalıktır. Eğer delinme olursa iltihabi hadise karın zarına (periton) intikal eder ve karın zarı iltihabı (peritonite)na yol açarak ölüme bile sebep olabilir. Apandisitin tedavisi cerrahi müdahale iledir. Bazı gecikmiş ve içeride iltihabi doku meydana gelmiş vakalarda ise tıbbi tedavi uygulanır. Genellikle ilk ağrıların başlamasından 24-36 saat içinde hastaların ameliyat edilmesi gerektiği kabul edilmektedir.

]]>
Apandisitin Görülme Sıklığı https://www.apandisit.gen.tr/apandisitin-gorulme-sikligi.html Sat, 08 Dec 2018 21:06:23 +0000 Antibiyotik çağından önce karın bölgesindeki ameliyatların en yaygın olanlarından biri apandisitti. Bugün apandisit halleri çok da­ha az görülmektedir. Apandisite genellikle 20, 30 ve 40 yaşlarında­ki kişilerde rastlanılır. Ço Antibiyotik çağından önce karın bölgesindeki ameliyatların en yaygın olanlarından biri apandisitti. Bugün apandisit halleri çok da­ha az görülmektedir. Apandisite genellikle 20, 30 ve 40 yaşlarında­ki kişilerde rastlanılır. Çocuklarda ve gençlerde de apandisit görülebilir. Üç yaşından daha ufak çocuklarda ise bu hastalığa pek nadi­ren rastlanılmaktadır.

Antibiyotiklerin yaygın biçimde kullanıma girmesiyle apandisit olgularının sayısı azalmıştır. Gene de bütün cerrahi girişimlerin %2′si apandisit nedeniyle yapılmaktadır. Bebeklik çağında ender görülen apandisit, çocukluk ve özellikle ergenlik çağında çok sık ortaya çıkar. Daha sonra görülme sıklığı azalmakla birlikte her yaşta gelişebilir ve her iki cinste de eşit oranda görülür. Bazı hastalarda akut apandisit kendiliğinden geriler. Ama olguların yarısında bu krizler yineler ve kesin tedaviyi gerektirir.

Apandisitin Görülme Sıklığı Hastalığın akutla kronik arası ve kronik biçimlerinden de söz edilir. Akutla kronik arası olgular çok ender değildir. Buna karşılık kronik apandisite düşünüldüğünden çok daha az rastlanır; hatta kronik apandisit tamsının birçok olguda sağlam bir temeli yoktur.]]>
Apandisit Neden Olur https://www.apandisit.gen.tr/apandisit-neden-olur.html Sun, 09 Dec 2018 11:00:54 +0000 Apandisit iç boşluğu çok dardır. Bağırsak florasında bulunan bütün mikroorganizmalar burada da yaşar. Apandis genellikle bu mikroplara karşı yeterince dirençlidir. Ama bazen çoğalan mikroplar hastalık yapıcı özellik kazanır. B Apandisit iç boşluğu çok dardır. Bağırsak florasında bulunan bütün mikroorganizmalar burada da yaşar. Apandis genellikle bu mikroplara karşı yeterince dirençlidir. Ama bazen çoğalan mikroplar hastalık yapıcı özellik kazanır. Böylece apandisit iltihaplanma süreci başlar.

Mikropların hastalık yapıcı özellik kazanmalarını sağlayan en önemli olay, apandisit iç boşluğunun tıkanarak körbağırsakla bağlantısının zayıflamasıdır. Mikropların burada durağan biçimde kalmasıyla apandis duyan iltihaplanır.

Apandisit Neden Olur

Tıkanmanın birçok nedeni vardır. Bunlar arasında yoğun mukus tıkaçları, bağırsak solucanları, apandisin çok uzun olması, duvarlarında hareketi zorlaştıran köşelerin bulunması ya da kiraz gibi meyvelerin takılı kalan çekirdekleri sayılabilir.]]>
Apandisit https://www.apandisit.gen.tr/apandisit.html Sun, 09 Dec 2018 23:49:02 +0000 Birçok insanın hayatında karşılaştığı veya her an karşılaşabileceği bir hastalıktır apandisit hastalığı. Hiç beklemediğimiz bir anda şiddetli bir karın ağrısıyla başlayan bu hastalık, tedavi edilmediği zaman ölümle bi Birçok insanın hayatında karşılaştığı veya her an karşılaşabileceği bir hastalıktır apandisit hastalığı. Hiç beklemediğimiz bir anda şiddetli bir karın ağrısıyla başlayan bu hastalık, tedavi edilmediği zaman ölümle bile sonuçlanabilecek bir hastalıktır. Bizde toplumumuzda sıkça görülen bir hastalık olan apandisiti incelemek istedik bu yazımızda. Acaba neden apandisit nedir, neden apandisit patlaması olur, tedavi yöntemleri nelerdir İşte tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Karın bölgesinin sağ alt bölümünde bulunan kalın bağırsağın ilk parçasının (buna tıpta çekum denir), iç kenarında 5-8 cm uzunluğunda, 0.5 cm çapında solucan gibi kıvrıntılı bir oluşum vardır, buna “apendiks” (apandix) denir. Bu oluşum iltihaplandığında; ödem toplar yani şişer. Apendiksin bu durumuna “apandisit” (Lat. Appendix vermiformis) denir. Bu durum, hastada şiddetli karın ağrısına neden olur. Durum acildir ve olabildiğince kısa süre içinde ameliyat edilerek bu iltihaplı yapının vücuttan atılması gerekir. Yoksa, delinebilir ve iltihap karın zarı içindeki diğer organlara yayılır. Bu ise ölüm riski olan çok ciddi bir durumdur.

Körbağırsağın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Müzmin apandisitte; katiyetle ilaç verilmez. Ameliyat gerekir. Had apandisit; karnın ortasından başlayıp, sağ alt kısma yerleşen bir ağrı ile kendini gösterir. Hazımsızlık ve gazdan şikayet edilir. Kusma görülebilir bazen de mide bulantısı olur.

Apandisit

Çok sık rastlanan ve özellikle yetersiz tedavi sonucu yol açacağı tehlikeli komplikasyonlardan ötürü korkulan bir hastalıktır. Günümüzdeki antibiyotik olanaklarına karşın bu ikincil hastalıkların en ağın peritonit yani karın zarı iltihabıdır. Apandis içinden besinlerin geçmediği küçük bir bağırsak çıkıntısıdır. Hareketli ve esnek bir boru biçiminde olan bu çıkıntı kalınbağırsağın başlangıç bölümü olan körbağırsağa, incebağırsakla birleşme yerinin hemen gerisinde bağlanır. Genellikle eğik biçimde gövde eksenine doğru uzanır. Bu normal konumunun dışında leğen içine, karaciğer altına ya da sol böğüre doğru da yerleşebilir. Alışılmış yerinin dışında bulunan apandisin iltihaplanması, belirtileri değerlendirmede ve hastalığın tanısını koymada güçlükler yaratır.

Apandisin anatomik yapısında üç katman göze çarpar. Dış yüzeyi seröz (sıvı içeren) bir zar örter. Bunun altında kas katmanı ve en içte de lenf dokusunca zengin, girintili çıkıntılı bir mukoza yer alır. Lenf dokusunun bolluğundan ötürü apandise “bağırsak bademciği” de denir.[4] Apandisin vücuttaki fonksiyonu henüz bilinmemektedir. Sadece lenf dokusu bakımdan zengin bir yapıdır. Yine de apandisin iltihaplanması sonucu yırtılıp karın bölgesinde yayılmasıyla, ciddi problemler ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde tehlikeli bir hastalık olan apandisit, karın zarının iltihaplanmasına yol açabilir.[5] Had apandisit iltihabı (Akut apandisit) en sık rastlanan acil vakalardan biridir. Apandisit bebeklerde görülmez. Çocuk büyüdükçe görülmeye başlar. 10-17 yaş arası en sıktır. Daha sonra azalır. Ergenlik çağından evvel erkek ve kız çocuklarda aynı sıklıkta görüldüğü halde, bundan sonra 25 yaşına kadar erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. (erkek/kadın oranı 3/2). 25 yaşından sonra erkeklerdeki sık görülme azalır ve giderek sıklık oranı etşitlenmeye başlar.]]>